FiveM Server Kurma konusuna hoş geldiniz. GTA Platform olarak sizlere elimizden geldiğince tüm GTA istemcileri üzerinden sunucu açmayı anlatacağız. Hepsi ve daha fazlası ve yaşayacağınız tüm sorunlar için GTAPlatform Forum‘u ziyaret etmeyi, çalışmalarınızı da bizimle paylaşmayı unutmayın. GTA 5, 4, San Andreas üzerinde kurulmuş olan tüm Türk sunucularını yine GTA Platform’da bulabilirsiniz.

Ayrıca aktif olarak güncellenen GTA Platform Türk Sunucuları Listesi‘ne FiveM’de bulunan sunucularınızı da ekletebilirsiniz.

FiveM Windows Server Kurulumu

  1. Visual C++ Redistributable 2019 veya daha yeni bir sürümün bilgisayarınızda kurulu olması gerekli.
  2. Bilgisayarınızda istediğiniz bölümde bir Klasör yaratın. (Örneğin D dizininde, FiveMServer klasörü)

0.1 – Son Sürüm Build Server İndirin

FiveM Server Kurma işlemleri için öncelikle FiveM sunucunuzu çalıştırabilmek adına en son yayımlanan Build Server dosyasını indirmelisiniz. FiveM’in kendi kaynak dosyalarından daima en son sürümü indirmelisiniz.

Link: https://runtime.fivem.net/artifacts/fivem/build_server_windows/master/

En son sürüm daima en son yayınlanan, listenin en tepesinde olandır. Bu dosya adına tıkladıktan sonra içindeki server.zip’i indirin. Ardından ilk başta herhangi bir yerde yaratın dediğim FiveMServer isimli klasörün içine çıkartın.(Farklı isim de koyabilirsiniz)

FiveM Build Server
FiveM Server.zip

0.2 – Server Data Kurulumu

Server dosyasını çıkarttıktan sonra Data’yı indirip kuracağız. İndirdiğiniz bu dosyayı da yine klasörünüzün içine, diğer dosyaların yanına atıyorsunuz. FiveM Server Kurma için olmazsa olmazdır.
Güncel indirme linki: https://github.com/citizenfx/cfx-server-data

FiveM Server Data

Diğer klasörlerin yanına attık.0.3 – Server.cfg oluşturma

Datamızı da koyduktan sonra sıra geldi server dosyamızı oluşturmaya. Config dosyasının güncel halini sürekli sizlerle paylaşacağız. Şu aşamada GTA Platform Forum‘da yer alan bu bağlantıdan içeriğin tamamını kopyalayın. Config dosyasının tamamını kopyalayıp Data klasörümüzün içine yerleştireceğiz.

Not Defterini Açın.
İçine yukarıda kopyalamış olduğunuz Config içeriğinin tamamını yapıştırın.

Sol üstten Farklı Kaydet yapın. Kayıt yolu olarak FiveMServer(veya hangi ismi verdiyseniz)>cfx-server-data-master klasörünü seçin. Kayıt sırasında “Tüm Dosyalar” özelliğine getirin ve dosya adını “server.cfg” olarak kaydedin.

Görüntüdeki okla gösterilen her yere dikkat ettiyseniz bir sorun olmayacaktır.

0.4 – License Key Oluşturma

Yukarıdaki işlemleri başarıyla tamamladıysak sıra geldi serverımız için License Key oluşturmaya. Bu anahtarımızı FiveM’in kendi sitesinden oluşturacağız ve yerleştireceğiz. Bu sayede FiveM Sunucu Listesinde sunucumuz başarılı bir şekilde çıkmış olacak. Bunu sağlamadan serverınız çalışmayacaktır.

İlk olarak FiveM’ın License Key bağlantısına gidiyoruz. Tıklayın.

Burası FiveM’da sürekli kullanacağınız alan. O yüzden hızlıca kayıt olun ve License Key oluşturma ekranına aşağıdaki gibi gelin.

License Key Ekranı

Label kısmı serverınızın etiketi, bir nevi ismi. Burası şimdilik çok önemli değil ama sunucu adınızı yazabilirsiniz. Örnek; “Vice Roleplay”

Server IP Adress: Sağlayıcınız tarafından size verilen IP adresiniz. Eğer localhost(Kendi PC’niz üzerinde) çalıştıracaksanız Ip numaranızı veya localhost yazarak girin. Server type’ı hostunuzun durumuna göre seçin. Çok da önemli bir alan değil. Which server sorusunu yine kafanıza göre yanıtlayın veya doğru ismi(host sağlayınıcızı) girin. Son olarak Generate diyerek License Key’i oluşturun. Karşınıza şöyle bir ekran gelecektir.

License Key Generate

Artık sunucumuz için bir Anahtarımız da var. Key kısmındaki numarayı kopyalayın.

0.5 – Server.cfg düzenleme ve Anahtar Koyma

Az önce oluşturduğumuz License Key isimli serverımızın anahtar numarasını eklemeye sıra geldi. Orada kopyalamış olduğunuz numarayla birlikte klasörümüzdeki server.cfg’yi Not Defteri ile Aç diyerek açın. (veya kullandığınız bir notepad editörü)

Dosyamızda en aşağıya inin ve sv_licenseKey kısmının karşısına lisans anahtarınızı yapıştırın.

Örnek:

Lisans Anahtarı Yerleştirme

Tekrar Save diyerek belgeyi olduğu gibi kaydedin.

Serverınızı Çalıştırma (İki Adımlı)

Şu an için her şey hazır. Server kurulumlarımızı tamamladık. Sıra geldi sunucumuzu başlatmaya. Bunun için iki yol vereceğim. Öncelikle Linux gibi Windows ortamında da tek bir satır ile sürekli olarak serverınızı istediğiniz zaman başlatabilirsiniz. Ancak pratik bir yol ile oluşturacağınız dosyayla da yapabilirsiniz.

  1. Yöntem: Aşağıdaki komutu cmd dosyasını açarak çalıştırın. (Kendinize göre uyarlayacaksınız. Örneğin benim dosyalarım D:\FiveMServer‘ da kurulu olduğu için dosya dizinim o şekilde. Eğer sizinki farklı bir yerde kuruluysa, o alanları kendinize göre düzenleyin. CMD dosyası için de Win+R tuşları ile cmd şeklinde aratın veya cmd.exe yazarak konsolu açın.
cd /d D:\FiveMServer\cfx-server-data-master
D:\FiveMServer\server\run.cmd +exec server.cfg

2. Yöntem: Not defterini açın ve yukarıdaki kodu kendinize göre uyarlayıp(aynı şekilde aynı isimle kaydettiyseniz direkt kopyalayın) not defterine yapıştırın. Sonrasında sol üstten yine Farklı Kaydet diyerek FiveMServer klasörüne gelin. (Sizinki kendi ana dizininiz farklı adda olabilir) ve Dosya Türünü “Tüm Dosyalar” seçerek StartServer.bat şeklinde kaydedin. (StartServer kısmını değişebilirsiniz ama sonu .bat olmak zorunda)

Start Sever.bat

Kaydet(Save) yaptıktan sonra bu yöntemle de istediğiniz zaman sunucunuzu ekstra komut yazmadan Startserver.bat dosyasına tıklayarak açabilirsiniz. Bu işlemlerden sonra FiveM’e giriş sağlayın ve kendi IP’nizden sunucunuzu bulun.

Linux Server kurulumu ise çok kısa bir süre içerisinde Bu linkten paylaşılacaktır.

Bu aşamada sizlere yalnızca FiveM Serverı kurmayı anlattık. Bu adımlarla yaptığınızda temiz ve doğru bir kurulum sağlayacaksınız. Ancak sunucunuzun özellikleri az olacak. GTA Platform üzerinde dolaşarak, FiveM sunucu kurma, sunucunuzu yönetme, mod ekleme ve yeni scriptler koyma ile ilgili birçok dökümana erişebilirsiniz. Çok yakın bir süre içinde farklı özellikleri de yine sizlere sunacağız. Ayrıca GTA Platform’da özel olan Five M Forumunu da takip edebilirsiniz. https://gtaplatform.com/forum/index.php?/forum/23-fivem/

Bu sırada sunucunuzu tanıtmak, sunucunuz hakkında yardım almak ve Türk GTA Topluluğu ile vakit geçirmek için mutlaka Forumumuzu ziyaret ederek Türkiye’nin En Büyük GTA Topluluğuna katılın.

Tüm sorunlarınız, dönüşleriniz ve paylaşımlarınız için sizleri bekliyoruz. Konu sürekli güncellenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir