Jump to content
Tommy Vercetti

Sesli Rol mü, Text Tabanı Rol mü?

Sesli Rol mü, Text Tabanlı Rol mü?  

94 oy

1. 1. Sesli Rol mü, Text Tabanlı Rol mü?

• Sesli(Voice) Roleplay
      21
    • Yazı(Text) Tabanlı Roleplay
      90

Recommended Posts

Tommy Vercetti, 7 dakika önce tarihinde yazdı:

Ben de Sesli Rol olayına pek sıcak bakamadım. GTA V kendini oraya adapte etmiş gibi görünüyor ama oyunda daha çok "Seri" konuşmayı sağlıyor bu olay. Bence GTA V Text tabanlı açılacak tüm Rol sunucuları senkronizasyonunu tam SAMP gibi sağlarsa, yani oyun görüntüsü, diyalog penceresi, yazılan metinlerin konumu, ekranın kenarına olan uzaklığı vb. gibi konuların tamamında SAMP ile birebir bir tasarlama ortamı yaratılırsa hem yeni oyuncular rahat alışacaktır hem de SAMP kitlesi sıkıntı çekmeyecektir. Şu anki haliyle default olarak evet biraz kötü duruyor. Aynı Warband'da rol yapmak gibi.

Ek olarak sesli rol neredeyse %50 rol sayılır. Emote yok, /do yok, olayın heyecanını yaşayamıyorsun. Mesela SAMP'ta iyi bir sunucuda 6 ailelik bir konsey toplantısı düşünelim. Emote'lar, söylenecek sözler, planlar 2 saat düşünülürken sesli rol ortamında bu rolün max. süreceği zaman 5 dakika olacak. Hiçbir hareketi kimse anlamayacak. "SİZİN ADAMINIZ BIZE VURDU SIZI BU SEHIRDEN SILER ATARIZZZ" diye birbirine bağıran mafya babaları(?) olacak. 

Eğer düzgün senkron sağlanırsa ve ortam hazırlanılırsa text tabanlı ROL candır. Diğeri zaten Freeroam'da çete savaşı yapmak gibi bir şey. "Kanka hadi şu mekana gidelim" demek rol olmuyor. Ama ülke gündemini ve maalesef artık oyun(RPG) gündemini de Twitchçiler belirlediği(?) için herkes buna "Rol" demeye başladı. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

Bana göre, tabikide güzel hiçbir emote ve text geçmeden direktmen olarak karşınızdaki şahısla role girmek.Ani reflekser ve sesinizdeki duygudan rolün gidişatını değiştirmek gayet güzel ve başarılı birşey. Ancak  SA-MP ve Mta gibi eski text'li RPG oyunlarının tadını verirmi,orası muamma.

tarihinde niggs tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Sesli.
1.Daha hızlı RP.

2.Konuşma tarzına göre reaksiyon.

3.Tonlamaya göre isteneni daha çabuk anlatma biçimi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Sesli Roleplay'i bizde pek ciddiye alınacağını düşünmüyorum, bunun yerine text rp daha elverişli duruyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Türk konsept ise voice, yabancı konsept ise text.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Alışılmışlık var ortada 10 küsür senelere dayanan Text...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Herkesin ortamı müsait olamıyor sesli rol için. Mikrofon problemleri kitlenin yaş ortalaması vesaire Türklerde her zaman en önemli etkendir.

Yapılamaz değil ama tam olarak yapılması için çok ciddi kurallar koyulmalı ve ortak paydada herkes bu kurallara göre hareket etmeli.

Diğer yandan kendi fikrim; Voice RP daha yayılmaya müsait ama 10 yıldır süregelen alışkanlıklarımdan vazgeçemiyorum. 5 Yıldır kadın karakter canlandırıyorum ve oynuyorum. RP evimiz Text babamız oldu artık.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

15 yaşındaki çocuğun 30 yaşındaki polis rolü yapması gülünç olduğu için text tabanlı rol dışında yapılan rolün freeroam oynamadan bir farkı yok.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Topluluğa Katıl

You are posting as a guest. Eğer bir hesabın varsa, giriş yaparak hemen mesaj yazabilirsin..
Not: Mesajlarınız yayınlanmadan moderatör onayı gerektirecek. Bunun yerine forumumuza kayıt olabilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömüldü..   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   Direkt olarak resimleri yapıştıramazsınız.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

GTA Platform

Platform üzerinde GTA ile ilgili tüm içerikleri bulabilirsiniz ve oluşturabilirsiniz. Forum Kurallarını okuduktan sonra rahat bir şekilde platformda paylaşımlarınıza başlayabilirsiniz. İlkelerimiz gereği, uygun görülen yazılar Ana Sayfamızda sizin adınızla yayımlanacaktır. GTA Platform, Portal ve Forum olarak hizmet veren, GTA'daki tüm Türk Oyuncu Topluluğunu barındıran bir sitedir.

• Yeni Oluştur...