Jump to content
Tommy Vercetti

GTA 5 Map Editör Kurulumu

Recommended Posts

Aynı SAMP ve MTA'da olduğu gibi, MTA'nın Map Editörüne benzer bir editör GTA 5'de de mevcut. Single player aracılığı ile kullanıp mapler yapabileceğiniz bu editörün kurulumunu anlattık ve dosyaları Platform üzerine yükledik.

Orjinal Anlatım: https://gtaplatform.com/gta-5-map-editor/

GTA 5 Map Editor kurulumuna hoş geldiniz. Bu konuda biraz eskilere gidip yıllar boyunca GTA San Andreas üzerinde kullandığımız MTA Map Editörünü yad edebiliriz. Özellikle bu alanda Map yapmış olanlar kullanımı yadırgamayacaktır. Ancak ilk defa Map dosyalarıyla uğraşacak olan oyuncularımız için de GTA 5 Map Editor oldukça kullanışlı ve iyi haritalar yapmanızı sağlayan bir araç diyebiliriz. Bu konuda GTA 5 Map Editor Kurulumunu anlatacağız.

İlk bakışta karışık gibi gelebilir ancak emin olun olabildiğince derli toplu anlatmaya çalışacağız. Öncelikle GTA 5 Map Editor ‘ün çalışması için bir takım dosyalara ihtiyaç duyulmaktadır. Yani sadece GTA 5 Map Editör kurmanız yeterli değil. Bunun için bu editör dosyasını da çalıştıracak bazı scriptler ve arayüz dosyaları gerekli. Toplamda 4 adet farklı dosyayı GTA 5 klasörümüze kuracağız.

map_editor_2-1024x576.jpg
GTA 5 Map Editör Görüntüsü

Tüm dosyaların ayrı ayrı indirme linklerini gtaforums üzerinden paylaşacağız ancak, tek tek uğraşmamak için yine GTA Platform Forum’unda Türkçe açıklamalarıyla birlikte Map yapmanız için gereken tüm dosyaları, tek parça halinde sizlere sunuyoruz. Bu dosyaları indirip yüklemeniz yeterli olacaktır.

GTA 5 Map Editor Yükleme Adım 1

GTA Platform Forum’unda bu aşamada gereken 4 dosyanın tamamı tek link ve tek dosya içerisinde verilmiştir. Buradan foruma hızlıca kayıt olup indirebilirsiniz. 
Tüm dosyaları indirme linki: (Buradan indirirseniz diğer adımları direkt geçebilirsiniz.)
GTAPlatform Map Editor Dosyaları İndirme Linki

Yukarıdaki link yerine her dosyayı kendi sayfalarından indirmek için:

1- Map Editör Dosyamızı indiriyoruz. En güncel hali için GTA-5Mods linki:
https://www.gta5-mods.com/scripts/map-editor

2- ScriptHookV dosyası: https://gtaforums.com/topic/788343-script-hook-v

3- Native UI Library : https://gtaforums.com/topic/809284-net-nativeui/

Yüklemeleri yaptıysanız gelelim kurulumuna. İki türlü de indirdiyseniz aynı dosyalara sahip olacaksınız. GTA Platform linkinden indirdiğinizi var sayarak anlatıyorum. (Diğer indirime de uygun anlatımdır)

GTA 5 Map Editor Kurulumu

  1. Oyununuzun kurulu olduğu GTA V klasörüne gidin. Klasörün ana dizininde “scripts” adında bir klasör yoksa oluşturun. Sonrasında scripts’in içine Map Editör rarından çıkan dosyaları atın.
  2. Aynı scripts klasörünün içine Native UI dosyasını da atıyoruz. Yani scripts klasöründe Map Editor ve Native UI dosyalarımız oldu. (Eğer atma işlemi sırasında “değiştirilsin mi?” diye soru gelirse hepsine evet deyin)
  3. scripts klasöründen tekrar geriye gelerek GTA V’nin ana dizinine dönün. ScriptHookV dosyalarını atın.
  4. Aynı ana dizine ScriptHookV_SDK dosyalarını da atın. (Sorarsa eğer tümünü değiştir/Evet’e tıklayın)

İşlemler bu kadar. Oyuna girip Story Mode’a dahil oldun ve oyunun başlamasını bekleyin. Karakterinizle oynamaya başladıktan sonra F7 tuşuna basarak Map Editör menüsünü açın ve map yapmaya başlayın.

Map Editör ile ilgili nasıl kullanılacağıyla alakalı bilgileri yine GTA Platform üzerinden paylaşacağız. Siz de kendi anlatımlarınızı Forum üzerinden bize iletebilir ve map çalışmalarınız başta olmak üzere GTA ile ilgili tüm çalışmalarınızı Türkiye’nin En Büyük GTA Topluluğuna sunabilirsiniz.

 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Diyelim ki bir map yaptım, mapi seVen sunucusuna ekle ekleyebilir miyim?

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Topluluğa Katıl

You are posting as a guest. Eğer bir hesabın varsa, giriş yaparak hemen mesaj yazabilirsin..
Not: Mesajlarınız yayınlanmadan moderatör onayı gerektirecek. Bunun yerine forumumuza kayıt olabilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömüldü..   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   Direkt olarak resimleri yapıştıramazsınız.


  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

    Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

GTA Platform

Platform üzerinde GTA ile ilgili tüm içerikleri bulabilirsiniz ve oluşturabilirsiniz. Forum Kurallarını okuduktan sonra rahat bir şekilde platformda paylaşımlarınıza başlayabilirsiniz. İlkelerimiz gereği, uygun görülen yazılar Ana Sayfamızda sizin adınızla yayımlanacaktır. GTA Platform, Portal ve Forum olarak hizmet veren, GTA'daki tüm Türk Oyuncu Topluluğunu barındıran bir sitedir.

×
  • Yeni Oluştur...