Jump to content
Craft

Amerika'nın Özel Günleri

Recommended Posts

Yılbaşı
1 Ocak

Martin Luther King Jr’ın Doğum Günü 
Ocak ayının üçüncü pazartesi
Dr. Martin Luther King, Jr'ın yaşamı ve "bir hayalim var" konuşması anılır. Martin Luther King, 15 Ocak 1929 senesinde ABD'nin Atalanta kentinde doğmuştur. Irkçılığa karşı olarak bilinmiştir. Martin Luther King Afrika kökenli bir din adamıydı, siyahi insanların haklarının savunucusuydu. Amerika'da siyahi ayrımcılık döneminde ve kölelik döneminde Amerika'nın bazı eyaletlerinde siyahlar beyazların hakkından yoksun bırakılmıştı. Beyazlar siyahlardan devlet gözünde de sokaklarda da her zaman ayrı ve yukarıda tutulmaktaydı. Martin Luther King bunlara karşı olarak konuşmalarında hep bundan bahsederdi, buna karşı gelmek ve haklarını savunmak içinde yürüyüşler düzenlerdi. Irk ayrımına karşı sürekli mücadele eder ve insanlarında gözlerini açardı. Barış yürüyüşleriyle de kendinden çok söz ettirdi. Bu yürüyüşlerin birinde yaptığı “Bir Hayalim Var” sözüyle başlayan konuşması 1964 senesinde Nobel Barış ödülünü aldı. Ölümünden sonra Amerika’da ocak ayının üçüncü pazartesi günü onun anısına resmi tatil olarak kutlanmaktadır.

Valentine’s Day - Sevgililer Günü
14 Şubat
Sevgililer Günü’nün başlangıcı Roma İmparatorluğu zamanına uzanır. Eski Roma’da 14 Şubat günü Juno’yu şereflendirmek için tatil yapılırdı.

President’s Day – Başkanlık Günü
Şubat ayının 3. pazartesi
Uzun yıllar boyunca ülkenin ilk başkanı George Washington‘ın doğum günü olan 22 Şubat “George Washington Günü” olarak kutlandı. Bazı eyaletlerde ise Başkan Abraham Lincoln‘ün doğumgünü olan 12 Şubat “Lincoln günü” olarak kutlanıyordu. 1971 yılında dönemin Başkanı Richard Nixon, her iki başkanın doğum günlerini ve diğer tüm başkanları anmak üzere, her yıl Şubat ayının üçüncü Pazartesi gününü Federal Bayram haline getirdi.

Saint Patrick’s Day - Aziz Patrik Günü
17 Mart
Aziz Patrik Günü veya Aziz Paddy'nin Günü, İrlanda'nın koruyucu azizlerinden biri olan Patrik'in adına kutlanan Hristiyan festivali. Paddy sözcüğü Patrik isminin Galcesi olan Padraig'den türemiştir ve İrlandalılardan bahsederken de kullanılır. Patrik'in öldüğü 17 Mart tarihinde kutlanır.

Easter – Paskalya
21 Nisan, Pazar
Paskalya, Hristiyanlıktaki en eski ve en önemli bayram. İsa'nın çarmıha gerildikten sonra 3. günde dirilişi kutlanır. Doğu ve Batı kiliseleri arasında farklılıklar olmakla beraber, Paskalya dönemi yaklaşık olarak Mart sonundan Nisan sonuna kadar olan dönemdir.

Mother's Day - Anneler Günü
12 Mayıs, Pazar
Anneler Günü, anneleri anmak ve onurlandırmak amacıyla bütün Dünya'da farklı zamanlarda kutlanan özel gün.

Memorial Day –  Şehitleri Anma Günü
Mayıs ayının son pazartesi
Memorial Day, Anma Günü mayıs ayının son pazartesi günü kutlanan savaşlarda yaşamını yitirmiş Amerikalıların anıldığı, yazın da başlangıcını belirten, üç günlük hafta sonu olarak bilinir.

Father's Day - Babalar Günü
Haziran ayının üçüncü pazar
Haziran ayının üçüncü pazar günü babaların onuruna kutlanan özel bir gündür.

Fourth of July – Independence Day – Bağımsızlık Günü
Amerikan Bağımsızlık Günü, genellikle 4 Temmuz olarak da bilinir. ABD'nin, Birleşik Krallık'tan 4 Temmuz 1776 yılında bağımsızlığını kazanmasından sonra tüm yurtta federal tatil ilan edilmiştir.

Labor Day – İşçi Bayramı
Eylül'ün ilk pazartesi
İşçi Bayramı her yıl Amerika, Porto Riko, Kanal Bölgesi ve Virgin Adaları’nda Eylül ayının ilk pazartesi günü kutlanır.

Columbus Day
Ekim'in ikinci pazartesi
“Columbus Day” her yıl Ekim ayının ikinci pazartesi günü kutlanır ve Kristof Kolomb’un 1492’de yeni kıta Amerika’ya ilk yolculuğunu onurlandırır.

Halloween - Cadılar Bayramı
31 Ekim
Cadılar Bayramı, her sene 31 Ekim'de kutlanan, öncelikle Pagan ve sonrasında Hristiyan kökleri olmasına rağmen günümüzde seküler bir kutlama halini almış bayram. Çocukların, genellikle korkunç kostümler giyerek, kapı kapı dolaşıp şekerleme ve harçlık topladığı bir bayramdır.

Veterans’ Day - Gaziler Günü
11 Kasım
Gaziler Günü, askeri gazileri onurlandırmak için ayrılan gündür.

Thanksgiving - Şükran Günü
Kasım'ın dördüncü Perşembesi
ABD'de Kasım ayının dördüncü Perşembe gününe denk gelen tarihte kutlanır. Şükran Günü temelleri dine ve kültürel geleneklere dayansa da uzun bir süredir seküler bir tatil günü olarak kutlanmaktadır.

Christmas – Noel
24-25 Aralık
Noel, her yıl 25 Aralık tarihinde İsa'nın doğumunun kutlandığı Hristiyan bayramı. Ayrıca Doğuş Bayramı, Kutsal Doğuş veya Milât Yortusu olarak da bilinir. Kutlamalar 24 Aralık’ta Noel arifesiyle başlar ve bazı ülkelerde 26 Aralık akşamına kadar devam eder. 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Topluluğa Katıl

You are posting as a guest. Eğer bir hesabın varsa, giriş yaparak hemen mesaj yazabilirsin..
Not: Mesajlarınız yayınlanmadan moderatör onayı gerektirecek. Bunun yerine forumumuza kayıt olabilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömüldü..   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   Direkt olarak resimleri yapıştıramazsınız.


  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

    Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

GTA Platform

Platform üzerinde GTA ile ilgili tüm içerikleri bulabilirsiniz ve oluşturabilirsiniz. Forum Kurallarını okuduktan sonra rahat bir şekilde platformda paylaşımlarınıza başlayabilirsiniz. İlkelerimiz gereği, uygun görülen yazılar Ana Sayfamızda sizin adınızla yayımlanacaktır. GTA Platform, Portal ve Forum olarak hizmet veren, GTA'daki tüm Türk Oyuncu Topluluğunu barındıran bir sitedir.

×
  • Yeni Oluştur...