GTA 5 Borsa ile Para Kazanma!

GTA V’de karşımıza çıkan harika özelliklerden birisi de bildiğiniz gibi GTA 5 Borsa / Hisse Senedi sistemi. Bu sistem özellikle birçok Roleplay sunucusuna da mutlaka ilham verecektir. Karakterlerimizin de yine borsayı direkt olarak etkiliyor olması GTA V’ in farklı güzelliklerinden birisi. GTA 5 Story Mode, yani Hikaye Modunda 3 ana karakterimiz Michael, Trevor ve Franklin ile oynarken Borsa’da oynayarak çok ciddi miktarlar kazanabiliyoruz. Oyunumuzda LCN, BAWSAQ gibi farkı borsalar bulunmaktadır ve kendilerine özgü yöntemleri, para kazanma yolları vardır.

Bu sayede de oyunda birçok yer ve araç satın alıp zengin bir hayat sürüyoruz. Özellikle bu işlere bizi bulaştıran ve Franklin’e sık sık tüyolar veren yan karakterlerimizden birisi olan Lester sayesinde iyi tüyolar yakalayacağız. Telefonunuzu çıkarıp internete girerek, Borsa piyasasına dahil olmanız oldukça kolay. Peki GTA 5 Borsa‘da kazanma tüyoları nelerdir, nasıl oynanır? Hep birlikte inceleyelim.

Elbette söylememiz gerekir ki, bu yazı gibi GTA 5 Bilinmeyenler yazılarımıza da göz atarsanız oyun hakkında hiç bilmediğiniz şeyleri keşfetmiş olacaksınız.

Suikast Görevleriyle Hisse Senedi Artışı

Oyun boyunca Lester karakterlerimize, özellikle de Franklin’e sık sık suikast görevleri verecek. Aynı zamanda kendisiyle ilk tanıştığımız sırada da bu görevleri Michael ile başlatıyor bildiğiniz gibi, telefon patlatma görevi ile. Oyun ilerledikçe suikast görevleri devam ediyor ve Lester sürekli borsayı belirleyen bir karakter haline dönüşüyor. Elbette bizim de karakterlerimize sık sık bununla ilgili tüyolar vererek, “eCola’ya yatırım yapmak için iyi bir zaman olabilir.” diyor örneğin. İşte Lester’den bunu duyduğunuz anda tüm paranızı o hisseye basmak yüksek oranla sizi zenginleştirecektir.

Ayrıca bu tip hissenin yükseleceğine emin olduğunuz durumlarda üç karakter arasında da geçiş yaparak tüm karakterlere para kazandırabilirsiniz. GTA 5 Borsasında Karakterlerin tamamına para kazandırmak için, her karakterle Telefonunuzu açıp İnternet > Borsa’ya girmeniz yeterlidir. Karşınıza yüzlerce seçenek çıkacak ve uygun hisse senedini orada bulup satın alacaksınız.

GTA 5 Liberty City National

GTA 5 Borsasında Para Kazanma Mantığı

Olayın daha net oturması için çok kabaca özetleyecek olursak, günümüzde de tüm ülkelerde anlık satın alınabilen Borsalar bulunmaktadır. Tüm paralar, markalar, kripto paralar da buna dahildir. Hatta BitCoin bile.

Örneğin bugün 1000 liraya 6.00’dan Bitcoin aldığımızı düşünelim, iki gün sonra Bitcoin’in değeri 8.00’e çıktı ve 1.000 liramız ile tam 2.00 birim kar etmiş olduk. GTA 5’de de bu şekilde, eCola adında bir markanın hisse senetlerinin artacağını önceden öğreniyoruz ve o markaya 50.000 dolar yatırıyoruz. İki gün sonra hisseler tavan yapınca ise 50.000 dolarımız satınca bize 80.000 dolar, 100.000 dolar vermiş oluyor .(Rakamlar değişecektir)

Ayrıca, bir sonraki aşamaya geçmeden önce yine bu borsa sisteminin çok daha genişletilmiş halinin yer alacağını düşündüğümüz GTA 6 oyunuyla ilgili dedikoduları inceleyebilirsiniz.

GTA 5 Temel Borsa Görevleri

GÖREV ADIGÖREVDEN ÖNCE ALINACAK HİSSE SENEDİNOTLAR
Hotel Assassination BetaPharmaceuticals
(BAWSAQ)
Görevden sonra Beta
satışı yapın. Ardından
oyunda üç gün geçirin
ve Bilkington
(LCN) satın alın.(%80)
The Multi Target
Assassination
Debonaire Cigarettes (LCN)İkinci görevden sonra
Debonaire’ı satın. Sonra
Redwood(LCN) alın.
Üçüncü görevi yapmada
oyunda iki gün geçirin ve hissenizi satın.
The Vice
Assassination
Fruit (BAWSAQ)Görevden sonra Fruit(BAWSAQ) satın.
The Bus
Assassination

Vapid (BAWSAQ)Yukarıdaki görevden sonra Vapid’e yatırım yapın.
Beşinci göreve geçmeden iki
gün bekleyin. Oyunu iki gün
boyunca ilerletin ve Vapid
ile %100 kar yapın.
The Construction Assassination

GoldCoast (LCN)

GoldCoast’ı görevden sonra satın. (%80 kar)
GTA 5 Borsa

High Frequency Stok Eritme Yöntemi

Buna bir tür taktik ve hile diyebiliriz. Evet, GTA 5 Borsa işlemlerinde de hile var… Burada yapacağımız şeyin içine “Save-Load” methodunu katarak biraz hile de yapabilirsiniz. Yani bir tür risk alacağız ve tutmaması durumunda eski kaydınıza geri dönebilirsiniz. Buradaki yöntemimiz şu; High Frequency yani Yüksek Frekanslı Hisse Senedi eritme, genellikle Lester’in tüm görevlerini bitirdikten sonra piyasada dalgalanma ve sıkışma olduğunda yapılabilir. Yalnızca LCN hisse senetlerinde işe yarar. LCN hisselerinin fiyatları her 45 saniyede bir yenilenmektedir.

  1. En düşük fiyata sahip hisse senedini bulun. (Listenin en altında olur) bu sayede paranızla daha çok stok alabileceksiniz.
  2. Hisse senedini satın almaya başlayın ve yükselip yükselmediğini kontrol edin. 45 saniye sonra tekrar yükseliyorsa paranızla almaya devam edin.
  3. Eğer düşmeye başladıysa ilk kayıttan sonra oyuna tekrar girin ve tekrar deneyin. Yani piyasa yukarı yönlü olursa, paranızın tamamıyla alın ve zengin olun. Aşağı yönlü olursa çok fazla alım yapmadan direkt çıkın.

Sigorta Şirketinin Hisselerinden Kazanmak

“Yıkım” adı verilen görevlere gittiğinizde bu işlemi uygulayabilirsiniz. Görev esnasında hızlıca AugeryInsurance isimli sigorta şirketimize (AUG kısaltmalı) araçlarını parçalamaya başlayın. Görevden sonra da AUG sigortalı arabaları mahvettiğinizde şirket zarar edecek ve hisseleri sürekli olarak düşecek. İşte parçalamayı sona erdirmeye yakın bir sürede şirketin düşüşte olan hisselerini, en dip fiyattan olabildiğince satın alın. Sonrasında siz bir şeyleri parçalamayı bıraktığınızda ve sigorta şirketine daha fazla zarar vermediğinizde hisseler tekrar kendini toparlayacak ve yükselecektir. Düşük fiyattan aldığınız hisseler gerçek fiyatına geri geldiğinde iyi miktarda kazanmış oldunuz demektir.

LCN Suikastlerine Para Yatırmak

LCN suikastlerini Lester bize verirken her defasında bir ipucu veriyor. O an hangi şirketin değerinin yükseleceğini size bildirerek “Şuna yatırım yapman iyi olabilir” diyecek. İşte bu listede de o görevlerin sonucunda hangi şirketin hisselerinin artacağı yazıyor. Burada yazan listenin karşısındaki göreve yatırım yaptığınızda görevden sonra yükselen hisselerden ciddi para kazanacaksınız. Tüm karakterlere geçerek görevden önce yatırım yapabilirsiniz.

  1. The Hotel AssassinationBetapharmasuticals
  2. The Multi Target AssassinationDebonaire
  3. The Vice AssassinationiFruit
  4. Construction AssassinationGold Coast Development

Rakip Şirketleri Takip Ederek Para Kazanın

GTA 5 Borsa Senetlerinde kazanmanın adil, güzel ve ticareti seven oyuncular için en temiz yolu burası. Oyunda birbirine rakip olan firmalar bulunmaktadır ve bunları takip ederek rekabetten çok kolay bir şekilde yararlanabilirsiniz. Zaten gerçekte de böyle değil midir? Örneğin Samsung çok kötü bir dönemden geçiyorken Apple değerleniyor olabilir. Ya da Nokia gibi bir telefon devinin batması, diğer rakip firmaların hisselerinin artmasına neden olur örneğin. Aynı durum GTA 5’de de geçerli. Aşağıdaki listede birbirlerine rakip olan firmalar verilmiştir.

Yaptığınız görevlerde, oyunu takip ettikçe ve haberleri, internet sitelerini kovaladıkça bazı firmaların kötü gittiğini göreceksiniz. İşte o kötü giden, kötü haberleri başlayan firmanın rakibine para yatırdığınızda kısa sürede paranız artacak. (Michael’ın ilk görevlerindeki telefon patlatma görevinde, rakip telefon firmasının hisseler çoğalmıştır örneğin) ve tam da bu tip durumlarda rakibe para yatırmayı ihmal etmeyin.

GTA 5 Hisse Senetleri

GTA 5 Birbirine Rakip Olan Firmalar

CoolBeansBeanMachine
BurgershotUp-An-Atom
Clucking BellTacoBomb
FlyUSAirEmu
GoPostalPostOP
BilkingtonDollarPills
PisswasserLogger
MazeBankBankOfLiberty
RedwoodDebonaire
Slaughter, Slaughter & SlaughterBullhead
RadioLosSantosWorldwideFM
eColaRaine

Siz de kendi yöntemlerinizi, formüllerinizi ve görüşlerinizi mutlaka bizimle paylaşın. Hem bu yazı altından bize yöneltebilirsiniz hem de Türkiye’nin En Büyük GTA Topluluğunun bir parçası olarak forumumuzda tüm GTA oyuncuları ile paylaşımlar yapabilirsiniz.

Özellikle platform üzerinde bulabileceğiniz birçok özel alan bulunmaktadır. Diğer oyuncularla birlikte oynamaktan keyif alıyorsanız mutlaka Online GTA 5 Tür Sunucularına göz atmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir