GTA 5 oyunu son zamanlarda bildiğiniz gibi oldukça popüler oldu. Özellikle de Türk oyuncu kitlesi ve Twitch yayıncıları tarafından da son aylarda yüksek oynanma sayılarına ulaşması sebebiyle birçok oyuncu kitlesini ve Türk yayın izleyicilerini bu “Roleplay” akımına çekmiş durumda.

Roleplay, adından da anlaşılacağı gibi “Rol Yapma” oyunudur diyebiliriz. Asıl olarak RPG yani Role Play Game’den gelmektedir. Dünyada uzun yıllardan beri RPG oyun kategorisi oldukça sevilen ve yüksek oranda oynanan bir oyun türüdür. Örneğin Witcher, Skyrim gibi başlıca oyunların tamamı RPG, yani bir hikayeye dayalı oyun modeline girmektedir. İşte bu oyunlardan ziyade uzun zamandan beri de GTA San Andreas, Arma, Mount Blade gibi ortamlarda yoğun olarak “RPG” oyuncuları birbirleriyle roleplay yapmaktadırlar.

Roleplay Nasıl Yapılır?

Bunun yanı sıra, GTA 5’de de bu yıl içerisinde var olan onlarca Türk Roleplay sunucusu sayesinde geniş kitleler de Roleplay ile tanışmış oldu diyebiliriz. Şu anda bir sunucuya bağlanıp GTA 5 Roleplay yapabileceğiniz birçok ortam bulunmaktadır. GTA Platform olarak sizlere GTA 5 Sunucu Listesini sunuyoruz ve forumumuz üzerinden tüm online sunucuları bu sayede görebilir, hoşunuza giden bir sunucuda oynamaya rahatlıkla başlayabilirsiniz.

Bu konuda daha fazla rehber, kaynak ve sorularınız için Forumumuzu kullanabilirsiniz. https://gtaplatform.com/forum

Türk Roleplay Sunucuları

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, Türk Roleplay sunucuları her geçen gün çoğalıyor ve GTA Platform üzerinden de anlık sunucu listesine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Roleplay yapabileceğiniz GTA 5 üzerinde birden çok istemci bulunur. FiveM, Rage MP, GTA MP gibi farklı programlar/Clientler aracılığı ile istediğiniz bir sunucuya bağlanabilirsiniz.

GTA 5 FiveM Sunucuları

FiveM genel olarak şu anda en fazla Türk sunucusunun bulunduğu GTA 5 istemcisidir. Optimizasyonu ve sunucu açması kolay olduğundan dolayı oyuncuların ve sunucu sahiplerinini birçoğu burayı tercih etmektedir. Ancak FiveM’de oyuncu sınırı limiti şu anda 64 olarak biliniyor. Buna rağmen Açık Kaynak Kodlu olmasından dolayı birçok insanı Geliştirme anlamında cezbetmektedir.

Portalımız üzerinden Rage MP vs FiveM karşılaştırmasına ulaşabilirsiniz.

GTA 5 Türk FiveM Serverları

GTA 5 Rage MP Sunucuları

Belirtmiş olduğumuz gibi, FiveM’den sonra aktif olarak en çok sunucusu bulunan ve oynanan istemcilerden birisi Rage MP’dir. Rage MP, GTA San Andreas’taki MTA/SAMP olayına benzer şekilde SAMP yönüdür diyebiliriz. Kapalı kaynak kodlarına sahip ve sürekli geliştirilen, server kurmanın nispeten daha zor olduğu bir ortamdır. Burada Roleplay yapmak iyi sistemlerle oynamanıza olanak sağlar ve sunucu limiti yoktur. Yani FiveM’deki gibi 64 oyuncu yerine bu sunucuda 500, 600, 1000 kişi ile GTA 5 Roleplay yapabilirsiniz.

GTA 5 Rage MP Serverları

https://gtaplatform.com/forum/index.php?/forum/4-gta-v/

GTA 5 Roleplay Başlangıcı

Roleplay’da ilk defa oynayacak birisiyseniz mutlaka forumumuz üzerinden ve Portalımız üzerinden çeşitli roleplay rehberlerini incelemenizi öneririz. Sunucunuzu seçtikten sonra tek yapmanız gereken oyuna girip kendinize bir karakter yaratmaktır. Sunucuların konseptine göre hangi karakteri yaratacağınıza karar verirsiniz. Örneğin FiveM’de bazı sunucular Türk rolü yapmaktadır. Yani karakterlerin tamamı Türk olur ve şehir sanki Türkiye’ymiş gibi oynarsınız.

Ancak gerçekte, yani uzun yıllardır SAMP platformunda da yapılan rollerde tamamen Amerika tabanlı roller yapılır. Çünkü Los Santos Amerika’nın bir şehridir(Los Angeles) ve sizden orada bir karakter yaratmanız istenir. Konuşacağınız dil yine Türkçe’dir ancak oyunda bu İngilizceymiş gibi yaparsınız. Sonrasında kendinize Adam_Smith adında yabancı bir karakter yaratıp burada yaşamaya başlarsınız.

Roleplay içerisinde tüm karakterler gerçek birer oyuncudur. Bu oyunda mafya, polis, çete üyesi, avukat, sivil vs. olup diğer insanlarla kendinizi harika bir şehirde bulabilirsiniz. Karakterinizi nasıl yöneteceğiniz tamamen sizin elinizde. Ayrıca o izlediğiniz Amerikan dizi ve filmleri son derece işe yarayacak. Çünkü GTA Roleplay dünyasında gerçekten kültürlü ve bilgili birçok rolcü bulunmaktadır.

GTA Roleplay Terimlerine ulaşmak için TIKLAYIN!

GTA Role Play Nedir? Karakter Yaratmak, Gelişimi ve Gerçekçi Rol ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir