GTA 6

GTA 6 çıkış tarihi belli oldu mu?


Rockstar geçtiğimiz yıllarda patlattığı Red Dead Redemption 2 bombasından sonra, zaman geçtikçe dikkatini ve ilgisini GTA VI’ ya yöneltmiş durumda diyebiliriz. Özellikle dünyanın en büyük oyun kitlesi diyebileceğimiz GTA kitlesi tarafından merakla beklenen bir oyun haline geldi. GTA V her ne kadar hala güncel olarak milyonlarca oyuncu tarafından oynanıyor olsa da çıkışının üstünden tam 6 yıl geçti.

Yani GTA V ve RDR 2’den sonraki tüm dikkat GTA 6’ya kayıyor diyebiliriz. Yine de kişisel tahminlerimiz ve dünya genelinde dönen söylentilere bakarak diyebiliriz ki GTA VI oyununun en erken 2020-21’den önce çıkması pek mümkün değil. Bunun çeşitli sebepleri mevcut.

Rockstar hali hazırda Red Dead Redemption’dan inanılmaz iyi gelir elde ediyor ve Açık Dünya(Open World) konusunda da tüm dünyaya ders veriyor. RDR 2 oyunu, sadece iki hafta içinde 17 milyon satmıştı. (Dolar bazından hedefleyen Türk takipçilerimiz şimdiden düşünmeye başladı…)

Henüz satışlar da durmuş değil. GTA V örneğindeki gibi, oyundan yıllar sonra dahi birçok platform üzerinden anlık satış yapılacak bir oyun olacağa benziyor. Xbox, PlayStation ortamlarında yüksek derecede oynanan ve para harcanan bir oyun oldu.

Rockstar Games hali hazırda birçok farklı servisle uğraşıyor. GTA V sunucuları sürekli olarak güncelleniyor ve yoğun talep yaşanıyor. Buna bağlı olarak da çökmeler meydana geliyor. Rockstar ekibi, GTA V ile ilgili sık sık güncelleme, etkinlik ve düzenlemeler getiriyor.

Yalnızca GTA V’ yi hazırlama sürecinde 1000’den fazla kişinin çalıştığını biliyoruz. Yani GTA VI çalışmaları resmi olarak başladığında Rockstar ekibinin büyük bir bölümünde buraya yığılma olacak ve şuanki yoğunlukları bunu engelliyor.

GTA Online halen çok yüksek satıyor. Verilere göre geçtiğimiz yıl dahi(2018) GTA Online-GTA V üzerinden milyonlarca dolarlık satış yakalandı. GTA 5, üzerinden 6 yıl geçmişken dahi dünyanın en çok satılan ve oynanan oyunlarının başında geliyor.

Hatta ülkemizde de sonradan trend oldu diyebiliriz. Aynı San Andreas ve SAMP platformlarında olduğu gibi, GTA V ve Online 2019’un başlarında Twitch ortamı başta olmak üzere Türk oyuncuları arasında giderek yaygınlaşmaya başladı örneğin.

Son sebebe gelirsek, bildiğiniz gibi oyun dünyası giderek Xbox ve Playstation üzerine evrildi. Hal böyle olunca da Red Dead Redemption örneğinde olduğu gibi Rockstar da tüm dikkatini bu platformların üzerine verdi. GTA 5’de de PC platformuna oyun geç gelmişti. Haliyle GTA serisi her ne kadar bilgisayarsız düşünülmezse de, GTA VI oyununun öncelikle konsol platformlarına geleceğini söyleyebiliriz. Haliyle eski konsollarda da böylesine bir oyun uyumlu olmayacağından(yüksek ihtimalle) bu platformların yeni sürümleri ve güncellemelerini beklemesi gerekecek.

Bazı analitisler de, örneğin Michael Patcher bu oyunun en erken 2022’de çıkacağını veya büyük ölçüde yayınlanmış olacağını söylüyor. Bunun sebebi de yine bu yazıda belirttiğimiz GTA V’in yüksek oynanması ve RDR 2 etkenine bağlıyor.

GTA 6 Ne Kadar Büyük Olacak?

Henüz herhangi bir somut bilgi veya ipucu olmasa da, genel kanı Rockstar çalışanlarının da söylemlerine göre, haritanın bundan önceki tüm oyunlardan daha büyük olacağı yönünde. Özellikle de Open World dünyasının kralı olarak bilinen GTA, her yeni oyunuyla bir önceki serilerin üzerzine koydu. Hem grafik, hem oynanabilirlik hem de harita büyüklüğü baz alındığında sürekli kendini güncelleyen ve genişleten bu platformda GTA VI’nın da kesinlikle geniş bir alanda oynanacağı düşünülüyor.

Bazı söylentiler de GTA 6’nın ABD’nin tüm şehirlerini, en azından büyük bir eyaleti kapsayabileceği yönünde. Örneğin GTA San Andreas oyunu California eyaletinde üç şehri kapsıyordu. Los Angeles, San Francisco, Las Vegas şehirleri oyunda karşımıza Los Santos, San Fierro ve Las Venturas olarak, San Andreas eyaletine bağlı şehirler olarak çıktı.

GTA 5 oyununun da büyüklüğünü ve eyaletin tamamına yayıldığını düşünürsek(Ağırlıklı olarak Los Santos) böyle bir hamle herhalde çılgınca olmaz. En azından 2004 yılında Gta San Andreas gibi bir oyunla devrim yapıp üç şehir sığdıran Rockstar’dan 2022 yılında tüm ABD’yi beklemek, GTA Platform olarak hakkımız!

Yine de en büyük teori ve beklentiyi aşağıda paylaşalım.

GTA 6 Hangi Şehirde Geçecek?

Gta VI, belki de VICE olacak söylentileri çok büyük durumda. Hem isim buna uygun hem de ortam. Özellikle birçok insan günümüzde GTA’ya Vice City ile aşık oldu. Hala birçoğumuz tarafından Vice City en sevilen GTA oyunu, hala bilgisayarlarımıza kurup oynuyoruz. Öyle ki geçtiğimiz yıl içinde oyunun üzerinden neredeyse 20 yıl geçmiş olsa da bazı Türk oyuncular tarafından SAMP platformu üzerine dahi Vice City haritası baz alınarak Vice City Roleplay sunucusu kurulmuştu.

Hal böyle olunca da, Gta San Andreas anılarını ve Los Santos’u GTA 5’e taşıyan Rockstar’dan, Gta VI’da VICE beklemek çok da düşük ihtimal olmayacaktır. Özellikle de büyük şehir fantezisini seven bu şirkete Vice City gibi bir şehir fazlasıyla yetecektir. Pembe pastel renkler, şehri birbirine bağlayan köprüler ve adalar, Little Haiti, Malikaneler, Diaz’ın Malikanesi gibi mekanlar kesinlikle yeni nesil bir GTA için muhteşem olacak ve muhtemelen bizi aylarca oyun başında sabahlatacaktır.

GTA 6 Söylentileri
GTA 6 Başrolü Kadın Mı?

Rockstar’ın yöneticilerinden ve senaryonun da baş yazarlarından Dan Houser, 2013’de verdiği bir röportajda 3 Ana Karakter(Anti Kahraman) yerine bir kadın karakterin de çığır açabileceğini belirtmişti. Bu fikir o zamanlar Rockstar’ın bünyesinde barınıyordu. Kendisine sorulan “Peki gelecekte kadın karakter görür müyüz?” sorusunu ise “Şu an konuşmak erken ancak elbette bu düşüncelerimizden birisi” demişti 2013’de.

Oyun platformlarında başından beri var olan kadın oyuncular ve özellikle de son yıllarda gittikçe artan “Gamer Girl” kimlikleriyle kendilerinin kadın bir başrol GTA karakteri görmek isteyeceklerinden eminiz. Özellikle de Grand Theft Auto’da kadın imajını arabaya alındıktan sonra öldürülen fahişeler ve Carl Johnson’ın sevgililerinden farklı bir kimliğe büründürmesi bizleri sevindirecektir.

Ek olarak Rockstar da bazı firmalar gibi “Değişiklik hastalığı” dediğimiz hastalığa kapılanlardan birisi. Netflix gibi. Bazı şeyleri farklı yapmak zorunda hissedebiliyorlar sürekli olarak. Aynısını Mafia 3 oyununda da görmüştük. Yıllardan beri süre gelen Cosa Nostra tabanlı “Mafia” hikayesi, gerçekte 100 yıldır ABD’de olmadığı şeklinde bir “Siyahi” başrol karakter yapmıştı. Hatta birçok oyuncu bu yüzden firmaya ve oyuna küstü diyebiliriz. Elbette konu ırkçılık değil, çünkü aynı kitle olarak bizler Carl Johnson’ı kendi Gangster kankamız kadar sevdik. Olay burada biraz daha gerçekçilik, mantık ve beklentiydi.

İşte bu düşüncelerden dolayı biraz da GTA 5’de “farklılık” olarak 3 ana karakter ve bunlar arası geçiş sağlandı. Elbette tüm karakterleri sevsek de bizim de fikrimiz dünyadaki birçok kişiye göre tek karakter üzerinden yürümenin daha efsane olabileceği yönünde. Yine de bu çıkarımlardan dolayı rahatça diyebiliriz ki, GTA 6’da kadın karakterin başrol olması uzak ihtimal değil.

Bu iddiaların yanında, bazı söylentilere göre GTA 6’da geçmişten karakterler görebileceğimiz yönünde. Yaşlı bir Tommy Vercetti, eğer oyun Vice Şehri olursa mutlaka görmek istediklerimizin başında geliyor. Bunun yanı sıra geçtiğimiz serilerde çok sevilen Trevor Philips gibi karakterler bir ihtimal bu oyunda da kendine yer bulabilecek.

Gta 6 hakkındaki son iddialar şu an için bunlar. Gelişmeler oldukça sizlere GTA 6 haberlerini güncel olarak aktarmaya devam edeceğiz. Sizler de konuyla ilgili kendi yorumlarınızı ve ipuçlarını bizimle GTA Platform Forum üzerinden paylaşmaktan çekinmeyin.

3 Comments

  1. Ufuk Aksu dedi ki:

    2021 gibi çıkar umarım gerçi bizde onu oynayacak pc olmayacak ama ızlemesı bıler yeter.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir