GTA 6: Tüm Haberler, Söylentiler ve Çıkış Tarihi

Grand Theft Auto VI: Bugüne kadar yapılmış tüm GTA’ların en iyisi, en büyüğü, en gelişmiş sistemlisi, kısaca en hayvan gibi oyunu olması bekleniyor… Her hafta yeni haberler kulağımıza geliyor ve her birisi birbirinden ilginç. Kesin olan bilgilerden birisi şu ki, şu anki konsolların hiçbirisi GTA 6 ‘yı oynatmayacak. Bilgisayarlar ise yalnızca sağlam sistemlerde oynanabilecek. Bu haberi direkt olarak Rockstar ekibinden duymuştuk. Hatta Xbox ve Playstation’ın birkaç yıl içinde çıkaracağı yeni modelleri de buna uygun uyarlanıyor. Yani PS4 ve Xbox 360 sahiplerine üzücü bir haberimiz var. Yaklaşık 3 yıl sonra çıkacak olan GTA 6’yı oynayamayacaksınız. Ama merak etmeyin, PS ve Xbox tutkunları için yeni modeller üretiliyor ve Rockstar işbirliği sayesinde firmalar GTA 6‘yı akıcı bir şekilde oynanır hale getirecek.

GTA V; Bildiğiniz gibi şimdiye kadarki tüm oyunlar arasında en çok hasılata ulaşan, en çok oynanan ve gündeme gelen oyunlardan birisi oldu. Belki de hepsinin en’i diyebiliriz. GTA 5 mevcut rakamlarda 90 milyon oyun satışını aşmış durumda. Yani 90 milyon farklı kişi orjinal GTA 5 satın aldı. Bu da aktarılan bilgilere göre Rockstar’a tam 6 milyar dolarlık bir gelir sağladı. Kaldı ki GTA 5 halen yoğun olarak oynanan ve marketleri kullanılan, satışı süren bir platform. Yani Rockstar uzun bir süre daha GTA 5’le alakadar olacak diyebiliriz. Zaten böylesine bir oyun yapıp da en az 10 yıl boyunca piyasaya hükmetmemek olmazdı. Oyun 2013’de piyasaya sürülmesine rağmen 2019 yılında Twitch dünyasında Hypelandı ve şu an tüm dünyadaki oyuncuların büyük çoğunluğu GTA 5 oynayıp Online modunda arkadaşlarıyla vakit geçiriyor. Bu oyun bu kadar büyük bir başarı sağlayınca ve oyunda yapabileceklerimiz inanılmaz boyutlarda olunca haliyle GTA 6’da Ne Olacak? diye düşünmeden edemiyoruz.

GTA 5’den örnek bir görüntü

GTA VI Geliyor

Haliyle, GTA V’ye olan bu kadar ilgiden dolayı da GTA VI haberlerinin yayılmaya başlaması şaşırtıcı değil. Kaldı ki GTA seven kitleler arasında Türkiye ve Türkler olarak bizler ağır hayran sayılırız. Neredeyse birçoğumuzun yılları çocukluk yaşlarımızdan itibaren GTA oynayarak geçti. GTA I ve II, ardından gelen Açık Dünya’da devrim yaratan oyun GTA III ve devamında tüm İnternet Kafelerimizde efsaneleşen GTA Vice City! Devamında, Gelmiş geçmiş en iyi GTA Oyunu olarak gösterilen San Andreas, sonrasında hikayesiyle büyüleyen, senaryosu üst düzey olan GTA IV ve artık final versiyonu, gelmiş geçmiş en gelişmiş, iyi, çok satan oyun GTA V. Böyle bir serüvene baktığımız zaman GTA VI’dan harika özellikler beklemek şaşırtmayacaktır. Bu konu hakkında GTA Platform üyelerinin GTA 6 hakkındaki yorumlarını buradan okuyabilir ve kendi yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Özellikle GTA her oyunda üstüne koyuyor. Ayrıca bildiğiniz gibi Rockstar tüm çalışmalarını oldukça gizlilikle yürütüyor. Bu bile ayrı bir profesyonellik gerektirir aslında. Düşünsenize, Game of Thrones adında dünyanın izlediği yapım defalarca senaryo, bölüm, hatta koca sezonu bile sızdırıyor. Ama Rockstar gibi bir ekip binlerce çalışanına rağmen tek tüyo bile verdirmiyor dışarıya. Hayran olmamak mümkün mü?

Şimdi GTA 6 ile ilgili kulağımıza gelen tüm duyumları tek tek sizlerle paylaşacağız!

GTA 6 Çıkış Tarihi ve Söylentiler

Her zamanki gibi oyun dünyasından ve stüdyo çalışanlarından olan isimlerin en fazla takıldığı alanlar olan Twitter ve Reddit gibi mecralar söylentilerin kaynağı. Daha önce bu GTA 6 Ne Zaman Çıkacak yazımızda da bunlardan esinlenerek belirtmiştik, buna bağlı olarak diyebiliriz ki 2020 yılı çok hareketli geçecek. Özellikle biliyoruz ki muhtemelen 2020 içerisinde yapılacak olan çeşitli tanıtım ve etkinliklerde Rockstar’dan resmi bir GTA 6 duyurusu gelecek. Bildiğiniz gibi Electronic Entertainment Expo adı verilen E3 etkinlikleri, her yıl ABD’de gerçekleşen popüler bir video oyun fuarıdır. Bu fuarda büyük oyun firmaları kendi oyunlarını, konsollarını tanıtırlar, videolarını, fragmanlarını paylaşırlar. Kısacası gösterişli bir Showroom diyebiliriz.

2020 içerisinde yapılacak olan E3 2020 etkinliklerinde merakla beklenen şeyler mevcut. Sony ve Rockstar’ın özel hazırlandığını bildiğimiz 2020 yılında hem yeni bir Xbox versiyonunun tanıtılması, hem GTA 6’nın duyurlması hem de PlayStation ile ilgili yeni bir model tanıtımı bekleniyor. Haliyle 2020 yılı ve E3 etkinlikleri birçok oyun meraklısının özel ilgisine şimdiden maruz kaldı.

GTA 6 Kadın Karakter
GTA 6 Kadın Karakter

Kadın Başrol Karakter ve Çoklu Oynama İmkanı

En gündemde olan söylentilerden birisi de bildiğiniz gibi GTA 6’da kadın bir karakterin yer alacağı yönünde. Özellikle de birçok kişiye göre ana karakterlerimizden birisi kadın olacak. (GTA V’deki gibi 3 karakter yönetebileceğimiz düşünülüyor) Biliyorsunuz ki şimdiye kadar tüm GTA oyunlarında, özellikle de GTA San Andreas’ta kadın karakterlerle etkileşimimiz tamamen Carl Johnson’ın sevgilisi olma modelinden ibaretti. Kendileriyle sık sık yemeğe çıkar, sevişir, Hot Coffee moduyla eski günleri yad ederdik. Hatta öyle ki GTA 5’de bile bu Hot Coffee modu oldukça popüler oldu, biz de sizlerle yine paylaşmıştık.

Ancak bu sefer durum farklı. Artık kadın karakterler yalnızca hikayemizde rol almayacak ya da sokakta arabamıza alabileceğimiz fahişe algısından ibaret olmayacak. Muhtemelen GTA 6’da Kadın karakterimiz, Çete mahallesinde büyüyen veya bir şekilde Çete ile bağlantıda olan ve zorluklardan dolayı kendini çetede geliştiren bir tip olacak. Klasik Gang-Girl diyebiliriz yani. Ancak muhtemelen senaryoda hayat onu buraya itmiş olacak. Bir takım zorluklar, geçim sıkıntısı ve ailesinin durumu. Bu çerçevede büyüyen ve gelişen bir kadın karakter göreceğiz. Bildiğiniz gibi kadın karakter en çok Witcher 3 Wild Hunt oyununda, Ciri ile tutmuştu. Hikayelere baktığımızda yine oyuncuya kendini sevdirmesi için benzer bir yöntem tercih edilmiş gibi duruyor. Bu konudaki gelişmeler şimdilik tamamen bu dedikodulardan ibaret. Yine de bu konu hakkında tüm görüşlerinizi bize GTA 6 forumumuzdan yansıtmayı unutmayın.

GTA 6 Grafik Çalışması

Tüm Platformlarda Sorunsuz Oyun

Rockstar ve Google tarafından yapılan son duyurulara göre iki platform da GTA 6 başta olmak üzere yeni nesil oyunlar konusunda oldukça kararlılar. Alınan bilgilere göre GTA 6, Xbox ve PS ortamları başta olmak üzere Google ve Microsoft’un son zamanlardaki bulut girişimlerinden nasibini alacak ve birçok platformda akış yoluyla oynanabilecek. Henüz Rockstar tarafından bu konuda resmi bir açıklama yapılmamış olsa da büyük şirketler, başta Google ve Microsoft, gelecekteki oyunları nasıl şekillendirecekleri konusunda çoktan karar vermiş gibiler.

Muhtemelen GTA 6’nın PC versiyonu yine geç çıkacak ancak Xbox gibi ortamlarda son gelişmeler ışığında direkt olarak Google Bulut teknolojisi ile hareketli bir şekilde oyunu oynamaya imkan tanınacak. Bu tamamen yeni bir teknoloji ve deneyim olacak çünkü Google bu teknolojiyi duyuralı henüz birkaç ay oldu ve bu sisteme göre, bir bluetooth kontrolü ile iyi grafikleri olan akıllı bir telefonda bile oyunu oynamanız mümkün kılınacak! Elbette bu teknolojiyi henüz tam olarak anlamlandıramıyorsak da ilerleyen yıllarda çok ilginç bir şekilde karşımızda olacağı kesin. Yine de GTA 6’nın tüm platformlda sorunsuz ve tam entegreli oynanacağı konusunda garanti verebiliriz.

GTA 6 Temsili Polis Grafiği

GTA VI Polislerin Egemenliğinde Olabilir

Rockstar’ın yeni şeyler denemekten keyif alan yapısından dolayı bir diğer teori ve dedikodu da bu. Uzun zamandan beri her GTA serisinde bir suçlu olarak oynuyoruz ve her bir karakter defalarca değişti. Örneğin Tommy Vercetti karakteri İtalyan asıllı bir Amerikan mafya üyesiyken Carl Johnson karakteri tam zıt bir profilde, Los Angeles’ın varoş bir mahallesinde siyahi çeteciydi. Niko Cheslav karakteri de Sırp asıllı bir suçlu ve GTA 5’de farklı karakterler karşımıza çıktı. Peki ya suça karşı mücadele eden bir polis? Ya da daha ilginci, GTA San Andreas‘taki C.R.A.S.H grubundaki gibi tam da suçu yöneten, asıl suçluların başında olan bir polis? İşte bu inanılmaz bir deneyim olurdu.

Söylentilere göre Rockstar bu düşünceyi oldukça benimsedi ve oynanabilir durumda olacak 3 veya farklı sayıdaki karakterlerden birisi polis olabilir. Üstelik polislere özel sistemlerin ve görevlerin de olacağını düşünürsek, gelmiş geçmiş en iyi polis oyunlarından birisi haline bile gelebilir. Bu düşünce elbette Roleplay dünyasında var olan GTA 5 oyuncularını oldukça tatmin etmiş durumda. Bu konudaki düşüncelerinizi bize GTA Platform Forumu üzerinden göndermeyi unutmayın!

Çok Oyunculu GO ve 5G Teknolojisi

Enteresan iddiaların başında da yine bu geliyor. Özellikle yazının başından beri söylediğimiz gibi, hatta GTA 6 ile ilgili her yazıda görebileceğiniz yeni teknoloji ürünü bir oyun olacak olması sebebiyle Çok Oyunculu (Multiplayer) moduna oldukça büyük bir yer ayrılması söz konusu. Microsoft ve Google gibi şirketler oyun piyasasının gücünü iyiden iyiye fark etmeleri sebebiyle yatırımlarını ve girişimlerini bu piyasaya yönelttiler. En son verliere göre Call of Duty oyun birkaç yıl önce çıktığında, o yılın en çok izlenen filminden daha fazla hasılat elde etmişti. Bu da demek oluyor ki, artık bilgisayar oyunları filmlerden daha büyük gelir elde ediyor ve yüz yıldır dünyadaki tüm ihtişama sahip olan film yıldızlığı ve Hollywood stüdyoları tahtını artık oyun stüdyolarına bırakıyor.

Dünya genelinde oyun çılgınlığı giderek artıyor ve oyun dünyası büyüyor. Twitch gibi ortamlardan bile bunu anlayabiliyoruz. 10 yıl önce “Oyuncu (Gamer)” kavramı çok çok az biliniyorken bugün Türkiye’de 20 yaş altı kitlenin büyük çoğunluğu bu durumdan haberdar. Haliyle, büyük teknoloji şirketleri artık oyun piyasasına el attı. Bundan da şunu anlıyoruz ki, Rockstar’ın da çalışmaları tamamen Multiplayer optimizasyonlu bir oyun yapmak. Söylenene göre yıllar önce, 2000’lerin başında Warcraft’ın kurduğu “Çok Oyunculu Evren” diktasını GTA 6 tekrar yaşatacak ve tüm bu bahsettiğimiz sistemler, teknoloji ve 5G teknolojisi ile haritasına binlerce oyuncu sığdırabilecek. Yani şu anda GTA 5’de oynanan 64-100 kişilik Roleplay sunucularından bahsetmiyoruz. Eğer bu olay gerçekleşirse, GTA 6’da her eve giriş yapılabileceği gibi her sokakta da gerçek oyuncuları görebileceğiz. Rüya gibi değil mi?

GTA 6’da Üst Düzey Teknoloji

Bunun ne tür bir sistem ve teknoloji getireceği de yine biz Türk oyuncular için rüya gibi… Dolar bildiğiniz gibi. Şu andaki hiçbir konsol GTA 6’yı kaldırmayacak dediklerinde muhtemelen şaka yapmıyorlar. Playstation 5 ile ilgili son duyumlar da, mevcut SSD disklerin birçoğundan 15 kat daha hızlı olacağı yönünde. Yani o aşina olduğumuz “Loading” ekranı tarihe karışabilir. Haliyle, bu teknolojilere sahip hayvani bir GTA 6 oyunu da bizlerin karşısına çıkacak. Tüm bunların yanında elbette şu ihtimal de var, hüsran olur mu? Yani tüm bu yazıp çizilenler boşa çıkabilir mi? Eğer Rockstar yerine bizim Taleword firması ve Bannerlord oyunu söz konusu olsaydı muhtemelen evet. Ama Rockstar gibi bir şirkete her şeyin başında biz GTA oyuncuları güveniyor. Bu konu hakkındaki tüm görüşlerinizi hem bu konu altından hem de GTA Platform Forumunda lütfen bizlere iletin. Tüm bu haberler hakkında beyin fırtınası yapmak için En Büyük Türkçe GTA Platformunu ziyaret etmelisiniz.

GTA 6 Haberler, Sızıntılar ve Dedikodular

Ekim 2013 (Röportaj)

GTA 6 serüveniyle ilgili her şey Ekim 2013’de başladı. GTA V’nin çıkarılıp dağıtılmaya başlandığı sıralarda Rockstar‘ın mevcut Başkanı Leslie Benzies, MVC Dergisi ile bir röportaj yaptı. Bu röportajda kendisine sorulan GTA 6 hakkında çok kısa bir cevap vermesine rağmen internette uzun süre konuşuldu ve Reddit’te yüzlerce teori üretildi. Sadece GTA 6 ile enteresan ve çok üst düzey fikirleri olduğunu söylemişti. Aynı zamanda tüm bu yorum bize bu makaleyi hazırlatan fikirlerin esin kaynağı oldu.

Mart 2016 (Söylenti)

İlk söylentilerden birisi çevrimiçi dünyada, online bir haber sitesindeki makale oldu, GTA VI’nın üretimde olduğunu belirtti, ancak makale hiçbir şeyi doğrulayamadı ve bunun yerine ilerleyen süreçteki baskılardan sonra bu bilgiyi güvenilir bir kaynaktan aldıklarını belirtti. Rockstar Games, ne yazık ki bu konuda yorum yapmadı ve bu nedenle bu rapor, haber sadece bir “söylenti” olarak işaretlendi. Rockstar’ın tüm ürünlerinde aşırı derecede gizlilik ve profesyonellikle hareket ettiğini söylemiştik değil mi?

Mart 2018 (Söylenti)

Özellikle yurt dışında oldukça popüler bir Youtube kanalı olan “The Know” kanalında 2018 yılında iyi araştırılmış ve söylenene göre Rockstar’dan alınan bilgilerle yapılan bir video paylaşıldı. Hemen aşağıda bulabileceğiniz videoda bazı ilginç detaylar dikkat çekti. Bu videoya göre içeriden gelen bilgilerle bir takım şeyler ifşa edildi. Örneğin oyunun büyük oranda Vice City‘de geçeceği ve karakterlerden birisinin veya başrolünün kadın olduğu iddia edildi. Bunun yanı bu iddiaya göre GTA 6, 2021 veya 2022 gibi tüm marketlerde satılmaya başlanacak. Ayrıca oyunda “Project America” kod adı altında bir gelişim sürecek, oyuncuların Amerika Birleşik Devletleri ‘nden Güney Amerika kıtasına “uçma”imkanı olacak.
Burada aynı zamanda bugüne kadar yapılmış en büyük harita ve en büyük açık dünya oyunu olduğu da belirtildi.

Bu videoda oyunun 80’lerde geçebileceği ve Vice City havasını yeniden sonuna kadar hissedebileceğimiz söylendi. Elbette çok daha gelişmiş grafikler ve sistemler ile. Yine de Rockstar tarafından hiçbir şekilde bu iddialar doğrulanmadı ve haliyle “Söylenti” olarak kaldı. Ancak resmi olarak GTA 6 tartışmaları ve dedikoduları bu andan itibaren iyice başlamış oldu.

Temmuz 2018 – GTA 6 Heyecanı (Söylenti – Yalanlama)

GTA Online dünyasında(PC) yukarıdaki mesajla birlikte dedikodular 2018 Temmuz’unda çok hareketlenmeye başladı ve birkaç ay boyunca bu söylentiler dolaştı. Mesajda da söylendiğine göre GTA VI’nın Vice City gibi ikon bir şehirde geçebileceği ve bunun muhtemelen gerçek olabileceği, aynı zamanda Miami(Vice City) gibi bir şehirde 1980’ler dışında da bir hava yaşamanın enteresan/farklı olacağı söylendi. Elbette henüz GTA oyuncuları sevinçten göz yaşlarını tutamıyorken birkaç ay sonra yalanlama geldi… Bilin bakalım kimden? Tabii ki Rockstar!

Mesajda bu görüntünün ve mesajın Rockstar gibi gösterilen bir mod ile aldatmaca/shop yapıldığı söylenerek yalanlanıyor. Yani oradaki iddia da söylenene göre(?) gerçek değil ve tamamen fake. Evet o duyuru muhtemelen Rockstar tarafından yapılmadı ancak içindeki bilgiler de gerçek olsa dahi Rockstar büyük ihtimalle yine yalanlayacaktı.

GTA 6 ile İlgili Biz Ne Düşünüyoruz

GTA 6 ile ilgili hala net bir bilgi yok maalesef ve sadece şimdiye kadar olan tüm süreci ve tüm GTA oyunlarını değerlendirerek bilgileri, parçaları birleştirmek zorundayız. Bunu yaparken tüm GTA oyuncularıyla da fikir alış verşi yapıyoruz ve elbette GTA Platform’un Türk kullanıcıları ile forumumuzda GTA 6’nın nasıl olabileceğini tartışıyoruz. Bu tartışmalara hemen katılabilirsiniz.

Harita ve Zaman Çizelgesi

Şimdiye kadar baktığımızda Rockstar’ın GTA serisi oldukça farklı zamanlara ve haritalara hitap etti. Şahsen ben GTA 2’nin sadece birkaç dakikasını oynayabilmiştim bir aile dostumuzun evindeki bilgisayarında ve iki boyutlu dünyayı ilk defa o an, çocukken görmüştüm. Muhtemelen takipçilerimizin birçoğu GTA’yı Vice City ile tanıdı. GTA I ve II temelde “Polisten Kaçmaca” oyunu olarak kurgulanmıştı ve bu şehirlerde amacımız arabamızla kaçmaktı. Ama sonrasında geliştirme aşamasında Rockstar Games, araçtan inince de insanlarla iletişime geçilebileceğini fark etti ve açık dünya ortamına böylece girmiş oldu. Hatta bu fark ediş de oyundaki bir “bug”dan kaynaklanmış söylentilere göre. Yani bazen istenmeyen buglar, şirketin, oyun dünyasının hatta tüm dünyanın gidişatını değiştirecek bir fikir veriyor olabilir. Dikkat etmek lazım! (Yazar burada Developerlara atıfta bulunuyor)

GTA Açık Dünyaya Giriş

GTA 3 ile birlikte Liberty City’nin boğuk temasına ve 90’lı yılların neye benzediğine giriş yaptık. Burada ilk defa dünya genelinde Açık Dünya konusunda çığır açıldı. Çünkü GTA 2’den GTA 3’e, 3 boyutlu dünyaya geçiş yapmıştık ve tamamen özgürdük! Evet, aslında GTA’da çığır açan olay GTA 3’ün çıkmasıydı çünkü bu o zamanlar devrim niteliğindeydi. Halen daha oynadığımız oyunların tamamı 3 boyutlu ve hepsi benzer oyun motorundan geliyor. (aynı değil)

Sonrasında yine 90’lar temasında San Andreas, 2000’lerin başında GTA IV ve günümüz modern zamanlarını konu alan GTA V karşımıza geldi. Her birinde GTA ve Rockstar suç dünyasını sonuna kadar retro temasıyla işledi. Bize öyle geliyor ki, söylentilere ve çıkarımlara göre de zaten GTA 5 mevcut sistemleri ve dünyasıyla “Modern – Günümüz” dünyasını sonuna kadar işliyor. Bu nedenden dolayı bir ihtimal dolayısıyla 80’lere ve Vice City’e dönüş yapabilir.

En Büyük GTA 6 Gizemi : Harita

Bu konu gerçekten gizem. Çünkü aşırı derecede fikir var. Mesela bazıları GTA şimdiye kadar Amerikan dünyasını bize sonuna kadar yaşattı, sırada Avrupa şehirleri ve Avrupa suçluları var diyor. Avrupa’dan birkaç şehrin oynanabilir olacağını, hatta İstanbul’un bile olacağını düşünenler var. Bazılarıysa Max Payne’in yaptığı gibi Güney Amerika’da bir yerlere gdip Brezilya gibi ülkelerin suç dünyasını bize gösterebilirler düşüncesinde. Ancak bunun olmasına pek ihtimal vermiyoruz.

Peki en güçlü ihtimal nedir? En güçlü ihtimal, Miami(Vice City) gibi bir bölgede birden fazla şehirde, belki tüm ABD şehirlerinde oynanabilirliğin aktif olup aynı zamanda Miami bir güney sınırı olduğu için gemiyle veya uçakla Güney Amerika’ya, (Küba veya Meksika) geçiş yapılabileceği yönünde. Elbette bu da olmayabilir, belki sadece tek bir şehir Liberty veya farklı bir ABD eyaletinde oynanabilir oyun. Yine de en güçlü ihtimal şu anda bunlardan birisi görünüyor. Unutmadan söyleyelim, oyun Liberty City, Vice City ve Los Santos’tan oluşan bir eyalette geçecek diyenler de var.

GTA 6 Kadın Kahraman

Yukarıda paylaştığımız “The Know” isimli Youtube kanalının videosundaki işaretler de buna dönük olmasına rağmen, GTA VI‘da erkek karakterlerle birlikte oynanabilecek olan bir kadın karakterin gösterilmesinin bir sebebi var. Bugüne kadar oyun genelinde, tüm GTA serilerinde kadın karakterler hep küçük yan rollere, fahişelere verildi. Bu durum “erkek egemenliği, kadın düşmanlığı” gibi ithamlarla The Guardian tarafından Rockstar Games Co-Founder’ı Dan Houser‘a sorulduğunda bu durumdan onların da rahatsız olduğu ve bu konuda açık fikirlere sahip olduklarını belirtmişti. Yani bunu da göz önüne aldığımızda GTA 6′da karşımıza kadın bir kahramanın çıkacağını düşünmek normal olacak.

Kadın baş karakter şüpheleri de yine harita konusunda bahsettiğimiz Güney Amerika şüphelerini beraberinde getiriyor. Bildiğiniz gibi Amerika’daki(ABD) suç örgütlerinde pek bilinmese de Güney Amerika bölgesindeki suç örgütleri ve Kartel oluşumlarında kadın liderler veya savaşçılar görmek mümkün.

GTA 6’da Polis Olmak

Yukarıda da değindiğimiz gibi, GTA 6′da olması konuşulan ve en büyük Reddit teorilerinden birisi olan Polis olarak oynama olayı oyuncuları oldukça heyecanlandırmış durumda. Bildiğiniz gibi Rockstar Games’in diğer bir oyunu olan L.A Noire’da bir polis olarak oynuyoruz ve oldukça heyecanlı, sürükleyici bir oyunda kendimizi buluyoruz. Yine GTA 5, GTA IV ve GTA San Andreas‘ta da birçok polis ve FBI karakteri gözümüze sokuluyor. Çoğu da suç dünyasına bulaşmış durumda.

İşte tam da bu sebepten dolayı GTA oyuncuları gelecek oyunda yönetebileceğimiz karakterlerden birisinin polis olabileceğini düşünüyor. Belki diğer karakterimizle savaşacak olan kanun namına görev yapan dürüst bir polis, belki de suça bulaşmış veya bir şekilde bulaşacak olan, karakterimizle yoldaş olan bir kötü polis. Her iki durumda da GTA 6 teknolojisini düşündüğümüzde harika bir özellik olmuş olacak ve tüm bu ihtimaller bizler şimdiden heyecanlandırdı.

Red Dead Redempiton 2’den GTA 6 İlhamı

Bildiğiniz gibi RDR2 oyunu çıktığından bu yana milyonlarca oyuncu tarafından oldukça fazla sevildi ve yep yeni özellikleri bize sundu. Özellikle oyunun yapay zekası, bizim haricimizdeki tüm NPC’lerin de kendi ilerleyişler, duyguları ve oyun zekaları olması gibi sebeplerden dolayı hepsi birer özel karakter gibi davrandı. İşte bu yenilikler ve yapay zeka entegrasyonu da söylenenlere göre Rockstar’ın diğer bir yıldızı olan GTA’da kullanılabilir. Bu durumda zaten ekibin tek yapması gereken, RDR2’de yaptıkları geliştirmeyi alıp sadece iyileştirmek ve GTA 6’ya uyarlamak olacak.

GTA 6’da Gelişmiş Karakter Etkileşimi

RDR2 oyununda her karakterle ve dünyadaki insanla etkileşime geçebiliyoruz. Bu durum nispeteden Witcher 3 oyununda da karşımıza çıkıyordu ancak onda çoğu karakter tek seferlik tepkiler veriyordu. Çoğuyla konuşamıyorduk bile. RDR2’de ise çok daha farklı bir durum oluştu ve tüm karakterler bize açık hale geldi. Her insanla farklı şekilde konuşup onların kendine has tarzıyla cevaplar alıyoruz. İşte Oyuncu-Yapay Zeka etkileşimi bu kadar ilerlemişken ve kendimizi gerçek bir dünyanın içinde hissediyorken, halen üst düzey teknoloji ile gelişmekte olan GTA 6’da bu durumu hayal edebiliyor muyuz?

GTA 6’da Tüm Evlere Girilebilecek

Son günlerdeki popüler iddialardan birisi de bu. 2019 yılının ortasına geldiğimiz bu günlerde, yukarıda bahsettiğimiz RDR2’deki her karakterle etkileşime geçme olayı biraz daha boyut atlayarak, şimdiye kadar GTA evrenlerinin tümünde gördüğümüz mekanlara, evlere karakterlerimiz giriş yapabilecek ve hepsinin farklı iç tasarımları ile dizaynları olacak. Bu düşünce bile tüm dünyanın yapısı hakkındabize bilgi verirken bir yandan da bu kadar geniş bir dünya ve gerçekçilik akıllara “Virtual Reality” yani sanal gerçekçilik denilen olayın git gide dünyamızı kapladığını düşündürtmüyor değil.

GTA VI Çıkış Tarihi

GTA 6 için söyleyebileceğimiz şey henüz resmi bir tarih olmasa da muhtemelen 2020 içerisinde yapılacak olan ABD’nin oyun fuarı E3’de oyunla ilgili bir bilgi ve duyuru gelecek. Yine de GTA V ve Red Dead Redemption 2 ortamı inanılmaz canlı ve hareketli. Haliyle Rockstar Games’in bir süre daha yeni bir projeye kaynak ayırmasına gerek kalmıyor, ayrıca imkanları da var mı bilmiyoruz. İşleri oldukça başlarından aşkın şu an için. Haliyle tüm GTA Platform takipçilerine diyebiliriz ki bu olay en az 2-3 yıl daha gündeme gelmeyecek. Ama tarih 2021 veya 2022’yi gösterdiğinde, GTA 6’yı oynamak için muhtemelen yerlerimizi almış olacağız.

Tüm bu bilgiler tarafımızca sürekli güncellenecek ve sizlerin de bizlere iletmiş olduğu teoriler eşliğinde çeşitlenecektir. Eğer bu makaleyi beğendiyseniz ve GTA Platform’da zaman geçirmekten hoşlanıyorsanız lütfen Topluluğumuzun bir parçası olun ve forumumuzda tüm üyelerle birlikte zaman geçirin. Sizinle birlikte En Büyük Türkçe GTA Topluluğunun bir parçası olmaktan keyif alacağız!

https://gtaplatform.com

https://gtaplatform.com/forum

Makale Kaynağı:
https://www.reddit.com/r/GTA6/

1 Comment

  1. Jardel dedi ki:

    GTA 6 çıksa da GTA 5 alacak PCmiz olsa 😀

    oyun fena olcak gibi duruyor ama bız zor oynarız ilk 5 yıl.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir