GTA Nasıl ortaya çıktı? | GTA Hakkında Her şey! Rockstar Games

Şüphesiz ki tüm zamanların en eğlenceli ve en popüler oyun serilerinden biri GTA. Serinin ilk oyununun çıkış tarihi 1997 yılında gerçekleşti. GTA’nın ilk serisi nasıl ortaya çıktı? GTA’nın serisi nasıl planlandı? Sorulara hep beraber cevap veriyoruz.

Normalde HIRSIZ-POLİS oyunu olucaktı! 

İlk oyun için planlanan düşünce normalde “hırsız polis” olması yönündeydi. Hırsız polis oyunu olarak tasarlandı. Planlanan hedef o döneme göre bunun ilgi çekebileceği yönündeydi. 

Sonunda, sadece suçluları oynamanın daha eğlenceli olduğu ve oyun temelde bu yöne odaklandığı için bu fikirden vazgeçildi.

 İlk Oyunda Ses Yoktu

Bir oyunu oynarken mutlaka seslerini açarız çünkü bu bize gerçek bir deneyim almamızı sağlar. Kendimizi oyunun içine sokarız ve karaktere daha çok bağlanırız. Fakat GTA tasarlayıcıları GTA oyununda bunu düşünmemiş. Oyuna dair diyaloglar, yalnızca ekranda görünen kelimelerden ibaretti.

Rockstar’ın Gerçek Adı

Oyun piyasaya ilk yürütüldüğünde tabi ki adı Rockstar değildi. Hepimizin aklına Rockstar deyince GTA gelebilir fakat o zamanlar öyle değildi. GTA’nın ilk oyunu DMA Designs tarafından piyasaya sürüldü. Şirket, Take-Two tarafından satın alındıktan sonra isim değişikliğine giderek Rockstar adını kullanmaya başladı. 

İsmi GTA olmayacaktı

GTA herkesin bildiği bir oyun ismi fakat oyun tasarlıyacıları tarafından ismi GTA olarak düşünülmedi. Oyunun tasarlıyacıları geliştirme aşamasında bambaşka bir isim ortaya attı. Race & Chase oyunun temeli araba çalmak ve para kazanmak üzerine olduğu için bu ismin daha uygun ve akılda kalacağını düşünmüş olmaları gerek.

Oyun İlk Çıkışında Popüler Oldu

Evet GTA’nın ilk serisi olan yukarıdan oynanan, çizgi flimlerden beter olan oyun. Evet o oyun hiç yanlış duymadınız, gerçekten o oyun tahmin edildiğinden fazla satıldı. Oyunun orijinal versiyonu etkileyici bir şekilde 3 milyon kopya satmayı başardı.

Brezilya’da Yasaklanan Oyun

Oyunun ilk serisi çıktığında şiddet içerdiği ve çocukları kötü yönde etkilediği düşünüldüğü için Brezilya’da yasaklandı. 

Dönemin Brezilya hükümeti, çocukların böyle oyunlar oynamaması gerektiğini belirterek, GTA’yı ülke çapında yasakladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir