GTA Roleplay Karakter Oluşturma – Rol Terimleri

GTA Roleplay Karakter Oluşturma

Roleplay Karakter Oluşturma Rehberi

GTA Roleplay Karakter Oluşturma

GTA Roleplay Dünyasında Karakter Oluşturma, Roleplay Sunucularına Kabul Edilme ve Rol Yapmayı Öğrenme oldukça önemlidir. Günümüzde Rol Sunucuları ilerledikçe kaliteli oyuncularla birlikte kaliteli bir rol ortamı yaratmak önemli hale gelmiştir. Rol yaparken karakteriniz olabildiğince gerçekçi bir ilerleyiş sergilerse, sunucuda bulunan tüm oyuncuların rol zevki artacaktır. Birçok Türk Roleplay sunucusu şehrini Amerika – Los Santos kabul ettiği için, karakterinizi de Los Santos / Amerika Birleşik Devletleri’nde rol yapan bir karakter gibi yaratıp ilerlemelisiniz. Yani burada oynarken rol dünyasına girmeli ve gerçek hayattaki gibi Türk kimliğinizle düşünmemelisiniz.

Bu Rehber çoğunlukla Vice Roleplay’ın kurucusu olan Manifesto’nun Karakter Oluşturma ve Rol Yapma Rehberi ‘nden kendi onayıyla alınmış ve düzenlenmiştir.

1. Roleplay Karakter Yapılandırması Nedir?


Karakter Yapılandırması aslında sunucu üzerinde yaratacağınız karakterin dünyasını belirleyen önemli bir etkendir.  Oyunun dünyasının 2019 yılında Vice Şehri denilen yerde,(Kurgulanmış, Los Angeles/Miami karışımı hayali bir şehir) olduğunu  bilmelisiniz ve bu şehirdeki birçok şey günümüzdeki Amerikan yaşantısına bağlı şekilde ilerler. Örneğin Polislerin davranışları, insanların günlük yaşantıları, Mahkeme kanunları gibi alanlar başta olmak üzere, bu sunucudaki insanlar genel olarak rol yaparken gerçekçi zamanı baz alır ve karakterlerini en gerçekçi şekilde yaşatmaya çalışırlar. Roleplay dünyasında gerçekçiliğe, akla ve mantığa ne kadar uygun bir karakter yaratıp yönetirseniz o kadar “iyi rolcü” olarak anılmaya başlarsınız. Bu rehberde bununla ilgili birkaç ipucuna da değineceğiz.

Ancak unutmamanız gereken, karakter yaratırken de, devam eden süreçte de yaptıklarınızın gerçekçi, mantıklı ve yaratıcı olması gerekmektedir. Her sunucunun konseptinin farklı olduğunu kabul etmeli ve buna göre hareket etmelisiniz. GTA Roleplay dünyasında, örneğin Zombi dünyasını baz alan bir sunucunun şehri daha çok Apokaliptik, Kurgusal olabileceği gibi bazı sunucular Vice Şehri, bazıları da Los Santos temalı yaratılabilir. Yine de aşırı kurgusal olmayanlar(zombi vb.) hariç tüm sunucular “Gerçek Zamanlı Roleplay”e dayalı diyebiliriz.

1.2 Rol Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Örneğin Roleplay dünyasında da aynı gerçek hayattaki gibi kolay kolay kimseyi vuramazsınız veya öldüremezsiniz. Size yan baktığı için, size laf attığı için, arabanıza çarptığı hiç kimseyi yolda inip taramamalısınız. Bunu yaparsanız adınız “troll” olarak anılır ve ortamı kötü bozan oyunculardan birisi olarak görülebilirsiniz. Elbette sunucunun seviyesine, rol durumuna ve yönetimin sizden istediğine göre bu durum değişmektedir. Bazı sunucularda çok kolay çatışma vb. roller dönebilirken (Bunlar Medium RP olarak da adlandırılır) bazı sunucular role ve kaliteye daha fazla önem vermektedir. Bu da hangi sunucuda karakter açacaksanız ona göre değişkenlik gösterir.

Bu yüzden sizlere rol yaparken, GTA Roleplay Sunucuları ‘nın birçoğunda işe yarayacağıo için Amerikan yaşantısını görmemiş olsanız dahi, bol bol film ve dizi izlemenizi, izlediğiniz bu yapımlardan esinlenmenizi öneriyoruz. Gerçekçiliğe ne kadar yatkın roller gerçekleştirip, daha önce çok bilinmeyen şeyler denerseniz ve yaratıcılığınızı kullanırsanız, o kadar sevilen ve saygı gören bir oyuncu olabilirsiniz. Kendinize beğendiğiniz bir yabancı filmden bir karakter seçip onların hareketlerini taklit edebilirsiniz. İyi bir oyuncu olana kadar her zaman iyi bir örneği baz almak ve onu izleyerek ilerlemek size büyük ölçüde katkı sağlayacaktır.

1.3 Karakter Oluşturma Aşaması

Role çok fazla girişmeden karakter oluşturmamıza geri dönelim. Öncelikle her bir karakterin farklı bir yaşantısı ve rol döngüsü olduğunu unutmamamız gerekir. Örneğin ben karakterimi 19-20 yaşlarında, hafif züppe yaşantısına sahip, eğlenceye düşkün, partileri ve gezmeyi seven, sürekli arkadaş grubuyla içen bir Teenager olarak hayal ettim ve buna dönük bir isim seçip, buna göre bir karakter yarattım. Bu karakterle yapabileceğim şeyler az çok bellidir. Karakterinizle iki gün sonra Hispanik bir çeteci gibi takılmaya başlarsanız bu tamamen yanlış ve kısmen Non-RP(Hatalı rol) sayılır.

Aynı şekilde bu yarattığım karakterden ve yaşantısından sıkılıp bir anda karakterimi Mafya Babası haline getiremem veya buna göre rol yapamam.  Bu durum saçma kaçar. Böyle bir yaşantıya sahip insan mafya babası olamaz mı? Elbette olur ancak bir sürü şey yaşaması gerekir gerçek hayata bakacak olursak ki, züppe, genç, eğlenceden başka bir şey düşünmeyen bir insanken mafyaya dönüşebilsin.

Bu örnekte olduğu gibi, karakter yaratma ekranınızdaki hikayenizi de buna göre düzenlemenizde ve henüz oyuna girmeden karakteri kafanızda canlandırmanızda fayda var diyebiliriz. Örneğin Polis olmak isteyen biriyseniz, oluşturacağınız karakterin geçmişinde suç olmamalı, ortalama bir hayat süren karakter olmalı. Yaşı çok fazla olmamalı ki şehirdeki-sunucudaki Polis Akademisi sınırlarına takılmasın, aynı zamanda oturaklı, polis olmaya ideal bir karakter olabilsin.

Bunun yanı sıra yine bunu yapacağınız zaman dikkat edeceğiniz bazı küçük detaylar da bulunur. Örneğin Amerika’daki polislerin birçoğu Siyahi ve Beyaz olabileceği gibi, genelde göçmen veya yeni göç etmiş kişiler olamazlar. Tam tersi göçmenlerle en çok uğraşan birimlerden birisi Polis Departmanıdır. Yani 1 ay önce İtalya’dan, Afganistan’dan, Gürcistan’dan göç etmiş bir karakteri polis yapamazsınız. Çünkü bu ülkede büyümedi, kuralları bilmiyor, belki vatandaşı bile değil henüz. Bu tür küçük ayrıntılara dikkat etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

1.4 Nasıl Bir Karakter Açmalıyım?

Yukarıdaki yazılardan sonra kafanız karışmış olabilir ancak Roleplay dünyasında oynadıkça ve eğlenmeye başladıkça hepsi rayına daha rahat oturacaktır. Bu yazıyı bir ön yazı veya genel bilgilendirme olarak görebilirsiniz. Yazılanların tamamını oynadıktan sonra çok kısa sürede kavramış olacaksınız. Açacağınız karakter, eğer henüz ne yapacağınız tam kestiremiyorsanız sıradan, düz bir hayatı olan bir tip olabilir. Örneğin Adam_Johnson adında, Beyaz ırktan gelen, 25 yaşında bir karakteriniz olabilir. Oyunda para kazanmak için iş kovalarsınız, mesleklere gidersiniz, çeşitli iş yerlerine ve oluşumlara katılmaya çalışırsınız. Her şeyi öğrenmeye ve test etmeye bolca vaktiniz olur, ne yapacağınıza karar verdikten sonra hayatınızı/karakterinizi buna yöneltebilirsiniz. Bu sırada da bolca arkadaş edinir ve sosyalleşir, o şehirde kendinize bir yer edinirsiniz, sonrasında ise yükselmeye başlarsınız.

Ancak konseptinize çoktan karar verdiyseniz, mesela klasik İtalyan Amerikan mafyası olmak istiyorsanız size önereceğim şey İtalyan kökenli bir karakter açmamanızdır. Özellikle Roleplay dünyasında halen çokça yaşanan durumlardan birisi maalesef bu. Günümüzde, yani 2019 yılında İtalya’dan Amerika’ya göç eden karakterler neredeyse yok denecek kadar az, bunlara da İtalyan-Amerikan literatüründe “ZIP” yani göçmen kişi denir. Bu kişilerin doğum yeri İtalya’dır ve orasının kültürüyle büyürler, Amerika’yı uzaktan izlerler. Aynı bizim Türkiye’den Amerikan hayatına ve kültürüne/lüksüne özenmemiz gibi.

Bu karakterler Amerika’ya gidip bir mafya yapılanmasına girse bile çok nadir görülür. Bu nedenden dolayı, bir Mafya oluşumu açmak istiyorsanız, karakterinizin babası, dedesi, atanız İtalyan olabilir. Ancak karakterinizin Amerika’da doğup büyümüş olması(evde, mahallede İtalyanca konuşmalar duyabilir, İtalyanca’yı az çok biliyor olabilir. İtalyan kültürünü Amerikan kültürüyle donatmış kişilere/topluluklara İtalyan-Amerikan denir. Almanya’da yaşayan Türkler gibi) daha gerçekçi olacaktır. Aynı Almanya’da büyüyen Türk kökenli çocukların bazılarının Türkçe’yi hiç bilmiyor olması ve Türkiye’ye gelmemiş olası gibi, Amerika’da da büyüyen insanların birçoğunun İtalyan kökenli olmasına rağmen İtalyancası bile yoktur ve hayatlarında İtalya’ya gitmemişlerdir.

Bu tip küçük ayrıntıları zamanla oturtursanız ve hangi rolü yapmak istiyorsanız o rolün kültürüne adapte olabilirseniz(Örneğin bu İtalyan-Amerikan rolü hakkında kısa bir bilgiydi, bunun Hispanik Çete versiyonu, Triad/Çin kültürü gibi birçok konsepti bulunur ve diğer oyuncuların Rehberlerinden bunu inceleyebilirsiniz) o kadar iyi rolcü olarak anılmaya başlarsınız.

1.5 Roleplay Tecrübem Çok Az, Ne Yapacağım?

Roleplay tecrübeniz fazla değilse veya oynadığınız sunucular kaza oldu diye birbirini vuran bir konseptteyse, rolünüzü geliştirmeniz gerekebilir. Bunun için ilgili sunucuların forumlarında veya Discord kanallarında, Kaynaşma- Sohbet bölümlerinde kendinizi tanıtıp, “Yeniyim, rol arkadaşları arıyorum” gibi konular açabilirsiniz. Size yardım etmek isteyen kişilerin oluşumlarına veya rol gruplarına katılabilirsiniz. Roleplay’da kendinizi ufak tefek detaylarla geliştirebilir ve olabildiğince az şikayet alarak çok rol yapabilirsiniz. GTA Roleplay dünyasında, Roleplay Terimleri öğrenirken mentaliteyi de öğrenmeniz oldukça önemlidir.

En basit etmenlerden birisi doğru Türkçe kullanımıdır. Elbette eğlenerek oyun oynadığınız bir ortamda kimse sizden TDK görevlisi gibi takılmanızı beklemiyor, ancak noktalama işaretlerine dikkat ederek işe başlamanız bile size her zaman artı değer katacaktır. Rol yaparken insanların sizin cümlelerinizi hayranlıkla okuması, verdiğiniz emote’ları (/me komutu) yaratıcı bulması sizin için artı şeylerdir.

Örnek: /me gülümser.
Örnek2: /me kafasını ağır ağır sallayarak tebessüm eder.

İki örnekte de karakterimizin gülmesini sağladık ve diğer oyunculara gösterdik.  Elbette her dakika kimse sizden uzun emote’lar beklemiyor ancak, zaman zaman böyle detayları karakterinize yansıtmanız size artı değer katacaktır. ,Aynı şekilde yaptığınız role göre bazı farklılıklar katabilirsiniz.


Örneğin Roleplay dünyasında eskiden tanınan Youzef adlı bir karakter kekemedir ve çocukken yaşadığı olaylar nedeniyle psikolojisi bozulmuştur. Konuşurken mutlaka her kelimede 1-2 kere kekeler.
“B-b b–ben… y-y-app-ma-dı-dım…” tarzında yazar ve bunu da hızlı yapardı. Ayrıca olaylara gereksiz tepki gösterir, aniden bağırabilir veya aşırı korkabilirdi. Bu da o karakteri ayrı ve özel kılan detaylardan birisidir. Karakterinize bu tarz küçük detaylar ekleyin.

1.6 Yazma ve Dil Kullanım Tüyoları

Özellikle yukarıdaki emote örneğinde olduğu gibi, noktalama işaretleri ve dil kullanımınızda da dikkat etmeniz gereken, sizin yaptığınız rolü güzel gösterebilecek bazı detaylar bulunur.

Örneğin;
Türkçe’de her kelimeye büyük harfle başlanmaz. Yalnızca noktadan sonraki kelimeler ve özel isimler büyük harfle başlar.
Bugün eve geç geleceğim. (DOĞRU)
Bugün Eve Geç Geleceğim. (YANLIŞ)

Buraya gelmemizi Joseph mi söyledi?(DOĞRU)
Buraya gelmemizi joseph mi söyledi?(Yanlış)

Soru işareti boşlukla birlikte konmaz. 
Örneğin;
Geldin mi ? (YANLIŞ)
Geldin mi? (DOĞRU)

Noktadan sonra bir boşluk bırakılır. Örneğin;
Aynen öyle. Şimdi sıra sende. (DOĞRU)
Aynen öyle.Şimdi sıra sende. (YANLIŞ)

Bu tip ufak tefek detaylarla kendinizi geliştirebilirsiniz, iyi rolcü olarak adlandırılan kişilerle role girmeye çalışabilir ve onları örnek alabilirsiniz. Bu sayede karakteriniz ve rol kişiliğiniz çok daha ileriye gidebilir. Elbette bunlar Text tabanlı yerler için geçerlidir. Voice yani Sesli bir Roleplay sunucusundaysanız bu tür yazım hatalarından ziyade diksiyonunuz önemli olacaktır.

Bu yazının devamında, GTA Roleplay Terimleri yazımızı inceleyebilir ve bir sunucuya girmeden önce/Başvuru yaparken dikkat etmeniz ve bilmeniz gereken kelimeleri kolayca öğrenebilirsiniz.

Roleplay Terimlerini Öğrenmek İçin Tıkla

Hepsi ve daha fazlası için, aktif üyelerin bulunduğu Discord Sunucumuza sizleri de bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir