GTAPLATFORM.com

GTA V gizemleri GTAPlatform GTA V online GTA V Role play GTA Rol GTA roleplay

Gta V ile ilgili daha önce duymadığınız olaylar! Rockstar’ın bizler için yarattığı bu mesajları almadıysanız üzülmeyin, GTA Platform sizin için Tüm Easter-Eggleri ortaya dökecek.

1 – Michael’ı oynayan aktör işitme bozukluğuna sahip.

Sahnelerin birçoğunda Michaelİ’ın genellikle sağ tarafındaki birisiyle konuşurken ona doğru yaklaştığını görebilirsiniz. Bunun sebebi ise, GTA V’de Michael’ı canlandıran Ned Luke isimli kişinin sağ kulağında tamamen işitme kaybı vardır. Bu nedenle de oyunun tüm sahnelerinde Michael genelde sağındaki kişilerle konuşurken kafasını ve vücudunu ona doğru ivmelendirir.

2 – Steven Ogg(Trevor) gerçek hayatta da iç çamaşırıyla dolaşırdı

Trevor Philips karakterini canlandırabilmek ve gerçek hayatında da role girebilmek için, canlandırıcısı Steven Ogg sık sık sokaklarda, tercihen boş alanlarda sadece eski model beyaz baba külotuyla dolaştı.

3 – Yaş farkları

Trevor Philips karakteri GTA dünyasında Franklin’den en az 20 yaş büyük. Ancak Trevor’un seslendiricisi Steven Ogg, gerçek dünyada Franklin’in seslendiricisi Shawn Fonteno’dan 5 yaş daha genç. Muhtemelen bu genç ve yaşlı sesleri kimse fark etmemişti.

4 – “Deal Gone Wrong” anlaşmasının bilinmeyenleri

GTA V oyununun bir bölümünde, Chilliad Dağı’nın batı eteklerinde rastgele gerçekleşen özel bir olaya denk gelirsiniz. Burada başarısız bir uyuşturucu anlaşmasının son sahnesine denk geliriz. Karakterimiz birbirini vurmuş suç gruplarını görür ve yalnızca bir tanesi hafif yaralı durumdadır. Yanında da çantada alabileceğimiz binlerce dolar bulunur. Bu olay aslında “No Country for Old Men” filmindeki sahneye göndermedir. Bu filmde de aynı sahne tekrarlanmış ancak filmde o çantada 2 milyon dolar bulunmuştur. GTA’da ise karakterimiz 25 bin dolar kazanıyor çantayı aldığında.

Ve aynı filmdeki gibi bu çantayı almanız sizin peşinize daha sonra uyuşturucu satıcılarının takılmasını sağlıyor. Eğer oyunun ilerleyen döneminde gelen bu uyuşturucu çetesini öldürürseniz para sizde kalır. Onlar sizi öldürürse 25 bini kaybedersiniz. “No Country for Old Men” filmindeki gibi.

5 – JB700 aracının James Bond referansı

James Bond’un birçok filminde kullanmış olduğu Aston Martin DB5 model arabası GTA oyununa da ilham ve jest sağlamış oldu. GTA V’de gördüğümüz JB700 model bu araba adını James Bond’dan alır. Bir nevi gizli ajan aracı diyebiliriz. GTA V Roleplay sunucularındaki FBI ve CBI’lerin dikkatine! Hatta illegal rolcülerin daha da dikkatine, bu arabada gezen birini görürsenüz kaçın!

6 – Su altında enteresan kapak ve gizli mesaj

GTA V’de Sandy Shore isimli sahilin dışından başlayıp 500 ft. kadar aşağıya dalarsanız bu manzara ile karşılaşacaksınız. Bu biraz da Lost’taki gizemli kapağı andırıyor ve yine benzer gizeme sahip. Kapağın üzerine gelip orada yüzmeye çalışırsanız bir mesaj duyacaksınız. “Hey, you never call, how do you fancy going bowling?” cümlesi size yankılanacak.

Bu cümle bize GTA IV’dan bir gönderme. Teorilere göre bir tür Mors Kodu ve GTA 4’deki kahramanımız Niko Bellic’in kuzeni olan Roman Bellic’in literatürüne girmiş bir cümle. Belki de Niko’nun kuzeninin başı derttedir, kim bilir?

7 – GTA San Andreas ve CJ ile olan ilişki

Franklin karakterini oynayan ve seslendiren Shawn Fonteno, Gta San Andreas’ın efsane karakteri Carl Johnson’ı seslendiren Young Maylay’ın gerçek öz kuzeni. GTA SA ve V’ nin de Los Santos’ta geçiyor olması sebebiyle, oyundaki hikayelerinde de birbirine yakın olan karakterlerin canlandırıcılarının da akraba olması güzel bir Rockstar ayrıntısı.

8 – Karakter tipleri aslında bizi(oyuncuları) temsil ediyor

Rockstar’ın paylaşımlarına ve GTA V’i yorumlamasına göre, buradaki üç tip farklı karakter, üç farklı oyuncuyu sembolize ediyor. Burada Michael karakteri oyunu kolay kazanmaya çalışan, sonuca odaklı, emekli bir suçlu(eski oyuncu) ve tamamen sonuca odaklı başarılı bir tip. Franklin ise geleneksel GTA oyuncumuzu temsil ediyor. En aşağıdan başlayan(Carl Johnson), hırsıyla yükselen ve suçlu olmak isteyen bir tip. Trevor ise oyunun özgürlükçü ve kaotik yanı. GTA’yla bütünleşen tipik oyuncu diyebiliriz. Bir şeyleri yıkmayı ve yakmayı seven, kurallara uymayan, hani şu Single Player’a başlar başlamaz tank indirip sağı solu dağıtan tipler.

9 – Her karakterin farklı bir uyku tipi var

Belki bazı oyuncular fark etmiştir. Oyunumuzda her karakter farklı bir uyku düzenine sahip durumda. Örneğin Michael karakteriyle oyunu kaydedip yatağa atladığınızda(uyuduğunuzda) yalnızca 6 saat uyuyorsunuz. Franklin ise ortalama bir insan gibi günlük 8 saat uykuya sahip. Trevor? Trevor normal bir insan değil. Evet, Trevor tam oyunu kaydettiğinizde 12 saat uyuyor. Trevor!

10 – Trevor’un arabasının hikayesi

Trevor Philips’in personel aracı Conis Bohdi marka, kırmızı ve Trevor’a özel bir ürün. Aslında bunun hikayesi çok tatlı bir yere bağlanıyor. Birincisi, 1991 yapımı olan Point Break filminde başrol karakterimiz bir banka soyguncusu ve adı Bohdi. Bohdi bu filmde bir grup yanlış insan ile ilişki kuruyor. İlişki kurduğu Crew’un sahip olduğu bir tür Kaiser M715 aracı var. Bu araç türü, Trevor’un sahip olduğunun aynısı. İkinci bağlantı ise, Trevor Philips’i canlandıran aktör Steven Oggs’un oğlunun adı “Bohdi”

11 – Lamar Davis oynanmaya hazır bir karakterdi

Hikayenin gidişatı ve final bölümlerinde Franklin’in yapacağı seçimler sonucunda çeşitli senaryolar ortaya çıkıyordu. A ve B seçeneklerinde Trevor ya da Michael’dan birisi ölüyordu. Ancak C seçeneğinde Franklin zor olanı seçip üç karakteri de hayatta tutabiliyordu. Bir süre sonra aslında oyunun kodlarının ve senaryosunun Franklin’in ölüp, oynamaya Lamar ile devam edilebileceği şeklinde olduğu açıklanmış. Yine de bu ihtimal pek gerçekleşmiş gibi durmuyor.

12 – Franklin’in evindeki kitap

Fraklin’in Vinewood’da sahip olduğu evin içine girdiğinizde kitaplığa yönelip inceleme yaparsanız bir detay ile karşılaşacaksınız. Bu mavi kapaklı kitabı incelediğinizde, Rockstar’ın 2010 yılında çıkardığı Red Dead Redempiton oyununun kitabını görüyoruz. Aynı zamanda kitabın yazarının adı da karşımızda J. Marston olarak yazıyor. John Marston, Red Dead Redemption oyunundaki başrol karakterimizin adı. Ancak Red Dead oyununu tamamladığınızda fark ettiğimiz bir şey daha olacak, filmdeki John karakterinin kitaplara çok düşkün ve kitap yazmayı seven bir oğlu var: “Jack Marston – J.Marston”

13 – Uzaydan fırlamış bir Alien’ı gördünüz mü?

Oyunun daha başında, başlangıçtaki eski anıları gördüğümüz soygun görevinde güzel bir ayrıntı var. Michael, Brad ve Trevor’un olduğu kaçış görevinde oyun sizi yönlendiriyor. Demiryoluna geldiğinizde oyun talimatlarını dikkate almadan başınıza buyruk giderseniz ve köprünün altına girip aracınızı durdurursanız, indiğinizde dışarıda buza hapsolmuş şekilde bu görseldeki gibi bir yaratık görüyorsunuz. Ve bunu görebildiğiniz tek alan burası.

Belli ki Rockstar talimatlarına uymayan, Trevor tipindeki oyuncuları için de özel sonlar hazırlamaya bayılıyor.

5 Comments

  1. Hans dedi ki:

    lol. Umarım devamı gelir içeriklerin 🙂 sevdim

  2. Rahman dedi ki:

    Hahjwa güzel olmus devamini bekleriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir