Rage MP vs FiveM – Hangi İstemci Daha İyi?

Merhaba sayın okur, bu bölümde sizlerle RAGE:MP ve FiveM farkları üzerinden biraz konuşacağız. RAGE ve FiveM hakkında ufak bilgiler aldıktan sonra birde farklarını göreceğiz. RAGE MP ve FiveM karşılaştırması yapacağız, bunun sonucu bakalım nereye çıkacak?

Rage MP versus FiveM


Rage:MP ve FiveM nedir, ne işe yararlar?

Bu arkadaşlarımız multiplayer modları olarak görülebilir, Rockstar ile pek alakası olmamakla beraber farklı firmaların yaptığı multiplayer platformlardır. GTA V Online ve Single ile tek aynı noktası GTA V oyununa ait olmalarıdır. Bunun dışında Rage:MP ve FiveM tamamen farklı şirketlere aittir.
Bu platformlardan bahsetmek gerekirse serverlar üzerinden yürümektedir, online ile en büyük farkı budur. Counter Strike’ı ele alırsak buradaki gibi herkes sunucu açabilmekte ve farklı oyun modları ile karşımıza çıkmaktadır. Örneğin, role play, freeroam, deathmatch, drift ve zombie modları gibi bir çok modu barındıran sunucular (serverlar) bulunmaktadır. RAGE MP serverları oyunculara yani kişilere aittir. Aynı şekilde FiveM serverları da oyunculara yani kişilere aittir.


Rage:MP ve FiveM arasındaki farklılıklar nelerdir?

Rage:MP ve FiveM platformları tamamen farklı şirketlere aittir, anlaşma durumları ve Rockstar ile yakınlıkları ikisininde değişmektedir. FiveM, GTA Online alt yapısıyla hazırlanmıştır. DLCleri en hızlı FiveM sunucularında görebilirsiniz. En büyük farklılıklarından birisi ise RAGE:MP ve FiveM’in kodlama dilidir. FiveM scriptleri lua diliyle oluşturulmaktadır. RAGE:MP ise C# kodlama diline bağlıdır. Burada oluşturacağınız modların kodlama dilleri en büyük farklılıktır.

Oyuncu sayısı ve eklenti farkları
RAGE ve FiveM karşılaştırmasında en büyük farkın olduğu yerlerden birisi oyuncu sayısı ve eklenti farklarıdır. FiveM sunucularında daha çok DLClere rastlayabilirsiniz, bu FiveM’in GTA Online ile yakın olduğunu göstermektedir. RAGE:MP ise DLCler konusunda biraz eksik kalmıştır. En büyük farkları bunlar olmakla beraber, oyun sunucularına bakacak olursak en büyük farklarından birisi ise FiveM 64 kişilik sunucular barındırırken RAGE:MP’nin en yüksek slotu 1300 kişilik olarak aktif sunucusuyla gözükmektedir. Ancak daha yukarlara kadar destekleyebileceklerini riske girmek istemedikleri için tam sınır olarak net bir şey olmamasıyla beraber 2000 kişilik sunucular olabileceğini söylemişlerdir. RAGE MP Türk sunucuları açısından geri planda kalmış ve RAGE MP Türk sunucusu fazla bulunmamaktadır ancak FiveM Türk sunucuları fazlasıyla ilgi görmektedir, bunun en büyük sebeplerinden birisininde twitch ve yayılan mod scriptler olduğunu düşünüyoruz.

FiveM ise 64 kişilik sunucuları için kesin bir destek ve stabilize sağlayamacağını bildirmiş ve önerilen slot sayısını 32 olarak duyurmuştur. Bu konuda en az oyuncuya sahiplik eden sunuculara sahip olan FiveM’in RAGE:MP ile arasında ufak bir fark olmuştur, bu fark senkronizasyon olarak geçmektedir. RAGE:MP senkronizasyon konusunda FiveM’e göre biraz geride kalmıştır ancak bu açığını bir çok yönde kapatmıştır diyebiliriz.

Peki açığı kapattığı yerler neresi? Client farkları
FiveM clienti oldukça sorunlu ve ağır çalışmaktadır, RAGE:MP bu konuda kendini daha üst göstermiştir. RAGE:MP clienti FiveM’e göre daha stabildir. Etkişelimlere daha hızlı cevap vermekte ve daha az sorun çıkartmaktadır. FiveM client konusunda çoğu zaman sorun yaşamaktadır ve herkesin rastlayabileceği bir çok crash sorunlarını beraberinde getirmektedir.

Error, Crash gibi sorunlar
Sebebi nedendir tam olarak bilinmemesine rağmen FiveM serverları RAGE:MP’ye göre daha çok error ve çeşitli hatalarla karşı karşıya kalmaktadır, buda RAGE:MP’yi öne çıkartan noktalardan birisidir.

Kodlama dilleri
RAGE ve FiveM kodlama dili farklılıkları, FiveM 5 açık kaynak kodlu olduğu için kodlama dili daha kolaydır, RAGE:MP ise C# kodlama kısmına aittir. Buna ek olarak sebebi tam bilinmez ama FPS konusunda FiveM sunucularında normale göre daha az FPS alıyorsunuz, bazı sunucularda 10 fps fark ederken bazı sunucularda ise 30 FPS düşüşü yaşanabiliyor.

FPS Farkları
RAGE ve FiveM FPS farkları, RAGE:MP FiveM’e göre FPS konusunda daha yüksek, FiveM sunucularında min. 10 FPS, max. 50-60 FPS düşüşü yaşıyorsunuz ki bu sayının 80leri bulduğunun bilgisini oyuncuların bazılarından şikayet olarak aldık ancak bu FPSleri RAGE:MP’de kazanıyorsunuz. Kendi deneyimlemelerime göre ve çevreden aldığım oyuncu şikayetleri, yorumlarına göre de RAGE:MP senkronizasyon sorununu çözdükten sonra kendi camiasındaki bütün multiplayerlara bariz bir fark atarak en iyisi olacaktır.

Güncelleme farkları, bug-fix ve kendilerini geliştirme açısından farklar
RAGE:MP kendi camiasındaki platformlara göre daha çok güncellemeler ile karşımıza çıkmakta ve ara-ara eklentiler ve bug-fix işlemleriyle karşımıza çıkmaktadır. FiveM’in yanı sıra diğer platformlar gibi örneğin GT:MP gibi platformların yanında kendini birazda olsa önde tutmayı başarmıştır.
Bunlara ek olarak platformları kullanan oyuncu sayılarına bakarsakta RAGE:MP’nin kullanıcısının daha fazla olduğunu görebiliriz, FiveM oyuncu sayısıyla biraz geri planda kalmıştır ancak FiveM platformu Türkiye’de RAGE:MP’yi oyuncu sayısıyla geride bırakmıştır. RAGE:MP ve FiveM farklılıkarlı genel olarak bunlardan ibarettir diyebiliriz.


Genel olarak farklı bunlardan ibaret olmamakla birlikte, fark edildikçe güncellenecektir. Şuanda RAGE:MP ve FiveM arasında büyük bir çekişme var, camiadaki diğer platformları geride bırakmış durumdalar. Piyasayı ellerinde tutmaları veyahutta en iyi olma çabalarının en büyük yanıtını önümüzdeki günlerde yapacakları güncellemeler ile belirleyecekler diyebiliriz.

RAGE:MP’nin resmi sitesi, https://rage.mp/
FiveM’in resmi sitesi, https://fivem.net/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir