Role Play Nedir? Karakter Yaratmak, Gelişimi ve Gerçekçi RolBaşlangıç,


Role play nedir?


Öncelikle role play gerçek hayatın rolünü sergilemek, yapmaktır. Bunu oyuna dökecek olmakta bizi ilgilendiren kısımlarından birisidir. Gerçek hayatta kendi yaşantınızdan yola çıkarak yaratacağınız karakterde bu dengede olmalıdır. Gerçek yaşantınızı tamamen buraya dökün demiyoruz, burada farklı karakterler yaratıyorsunuz ama işleyiş aynı ve burada gerçek hayatın rolünü yapıyoruz. Karakterler yaratıp, onları biz belirliyor ve bütün özelliklerini kendimiz yapıyoruz ve sonra gerçek hayatını burada sergiliyoruz.

271.jpg

Nasıl Role Play yaparız?


Rol yapmanın amacını anladıktan sonra bu sorunun cevabını kendiniz vereceksiniz. Ancak kısaca bahsetmek gerekirse, gerçek hayatta bir insan neler yapar? Neler yapabilir? Ne için yaşar? Nelerle uğraşır? Bu soruların cevaplarını yaratacağınız karakterde gösteriyorsunuz. Öğrencilik, sosyal hayat, iş hayatı, eğlence hayatı gibi bir çok yaşantıyı bu oyun üzerinden yansıtıyoruz bunu elimizden en iyi geldiği şekilde gerçekçi (realist) yapmak durumundayız çünkü amacımız gerçek hayatı buraya yansıtmak. Öncelikle kendinize bir karakter yaratarak role giriş yapıyorsunuz.


Karakter yaratırken nelere dikkat etmeliyiz, nasıl yaratabiliriz?


Öncelikle yaratacağınız karakterin İsim ve soyadı ile başlıyoruz bu işe ancak en önce bilinmesi gerekenlerden birisi bu karakterin tamamen gerçek olması, yani gerçek hayatta bulunabilecek karakter olması gerekiyor. Bir süper kahraman yaratmıyoruz, gerçek hayatta karşılaşılabilecek bir karakter yaratıyoruz. Sonrasında karakterimizi planlayabiliriz. Planlama yaparken unutulmaması ve pekiştirmek, daha fazla düzenlemek için bunu hikâye tabanlı yapabilir veyahutta bir yazı halinde aşağıdaki kriterlerin yanına karşılığını ve ne olduğunu yazabilirsiniz. Mesela şu özellikleriyle başlayalım;

 • İsim ve soyisim
 • Cinsiyet
 • Yaş
 • Irk, köken
 • Dini inanç
 • Doğum yeri
 • Mesleği ve daha önce yaptığı meslekler
 • Yetenekleri
 • Hobi ve fobileri
 • Özgeçmiş
 • Durumlara karşı tutumu, tepkileri
 • Belirgin karaktere özel davranış, hareket, söz
 • Fiziksel özellikleri
 • Karakteristik özellikleri
 • Sevdikleri/sevmedikleri

Karakterinize ne kadar özen gösterir, ne kadar ince detaylarına kadar düşünürseniz rolünüzü o kadar iyi yapar, sergilersiniz. İlk oluşturmaya başladığınız karakterinizi iyi düşünürseniz o karakteri her şeyiyle tamamen yansıtabilirsiniz, onun gibi düşünmeye ve onun gibi hareket etmeye başlarsınız. Örneğin, “anne” sözü geçtiğinde üzülürmüsünüz? Üzülmezsiniz ancak annesini kaybetmiş bir karakter yaratırsak ve bu kelime geçtiğinde fazlasıyla üzüldüğünü, modunun düştüğünü varsayarız ve buna göre rol yapar ve iyi şekilde yansıtmış olabiliriz. Veyahutta siz asla sigara içmezsiniz diyelim, ancak karakteriniz sigara bağımlısı yarattınız ve sürekli sigara içirtiyorsunuz ve bunun rolünü yapıyorsunuz. Veyahutta bir Müslümandan yola çıkalım, siz Müslümansınız ancak karakterinizin dinini Hristiyan olarak belirlediniz ve karakteriniz alkoliğin teki, sürekli alkol içiyor ve bunu role döküyorsunuz her gittiğiniz mekanda alkol içiyor ve alkolü tercih ediyorsunuz. Karakterinize bir limit belirlemişsiniz, bazen aç karnına erkenden kafayı buluyor ve yemek yedikten sonra içince daha zor kafayı buluyor. Bunlar tabi sadece sallamasyon, hikaye tadında söylüyorum. Rolde iki bira içtiniz kafayı bulmadınız, dörtte çakır keyf moduna girdiniz ve bunu en iyi şekilde emote ve konuşmalarınızla karşı tarafa hissettirdiniz gibi-gibi bir çok detayı yansıtabilir ve karakteriniz için belirlediğiniz en ufak “sigara” olayı bile sizi farklı rolleri sürükleyip gerçekçilik katacaktır. Bunlar ufak örnekler, kendinizce daha detaya inebilirsiniz.

Gerçekçi rol yapmak ve iyi rol yapmak nedir?


Bunun tek karşılığı gerçekçi bir karakter oluşturup onu en gerçekçi ve en iyi şekilde yansıtmaktır. Sonuç olarak yeni bir karakter yaratıyorsunuz ve onu sıfırdan yazıyorsunuz, onun hikâyesi tamamen sizin elinizde yapacakları, yapmayacakları gibi bir çok olay tamamen size bağlı. Bunu en gerçekçi şekilde yazıp onu en iyi şekilde yansıtır ve tanıtırsanız bu sizi iyi role sürükleyecektir. Gerçek hayatta yapamayacağınız şeyleri yapmaya çalışırsanız bu sizi en dibe sürükleyecektir ve role playin hiç bir anlamı kalmayacaktır.

Craft’tan tavsiyeler,


Yukarıdaki her şeyi yaptıysanız belirleyeceğiniz ilk karakteri bildiğiniz şeylerden oluşturabilirsiniz. Ancak ileri ki süreçlerde yapacağınız rolün araştırmasını, oluşturacağınız karakterin araştırmasını çok iyi bir şekile yaparsanız o kadar bilgiyi karakterinize yansıtabilirsiniz. Misal, İtalyan bir karakter yansıtacağız ve İtalya’nın neresinden gelmiş olacak? Buna göre şehirleri, şehirlerde genellikle ne iş yapıyorlar? Amerika’ya göç eden İtalyanlar neden göç ediyor? Amerika’da baskınlar mı? Amerika’da ne tür işlerle uğraşıyorlar? Ne amaçla buraya geliyorlar? İtalyanların genel kültürleri neler, özelliklerinin genellemesi varsa bunlar neler? Dini inançları nedir? Kendilerine has özellikleri, kültürel farkları var mı? Varsa neler? Gibi bir çok konuyu araştırıp role yansıtabilirsiniz, rol sadece ses değiştirmek değildir bunu asla unutmayın, uğraştığınız kültür veyahutta konsepti en iyi şekilde araştırarak en gerçekçi şekilde yansıtmanız ve gerçekçi hareketler sergilemeniz hem size, hem karşınızdakilere keyif verecektir. 

Genel olarak mafya kültürünü sadece eli silah tutan adamlardan sanan arkadaşlara, en güçlü karakterleri yaratan arkadaşlara söylemek istediğim çok şey var. Ancak bunu farklı bir rehberde yazacağım, şuanlık kısaca onlara söyleyecek tek bir şeyim var ve bu da “kimse silah tutmak için mafya olmaz, bunu yapan aptallardır. Türklerin bir çoğunun kabadayılığı vardı ancak yurt dışında olaylar böyle ilerlemiyor, delikanlıyım ayağı silahla olmuyor.” Ekstra da güçlü karakterleri herkes yaratır, siz güçsüzü güçlü yapmayı deneyin.

3 Comments

 1. Cogool dedi ki:

  Çok güzel bir yazı olmuş, eline sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir